Bruce Willis (67 let)
herec

Bulvární status: Ukončil hereckou kariéru kvůli afázii. Autor: dp


Film Němá tajemství se zabývá tématem afázie Video: Bontonfilm, Super.cz

Těžká nemoc, kvůli které končí Bruce Willis s kariérou, je námětem nového českého filmu

Je to velká shoda náhod, nicméně pár měsíců před tím, než herec Bruce Willis (67) oznámil, že končí s hereckou kariérou kvůli těžké nemoci, afázii, začal režisér Tomáš Mašín natáčet podle scénáře Alice Nelis (51) film právě s touto tematikou. Na jeho prvních natáčecích dnech nechyběl ani Super.cz.

V příběhu s detektivní zápletkou se v hlavních rolích představí Jana Plodková a oblíbený slovenský herec Marián Mitaš. Děj napínavého filmu Němá tajemství nesleduje jen vyšetřování vraždy, hlavním motivem jsou intriky, rodinné vztahy a život pod vlivem poruchy řeči tzv. afázie.

Konec kariéry! Bruce Willis trpí vážnou nemocí a musí skončit s herectvím

„Na scénáři jsem pracovala téměř rok. Jde o příběh, který v rámci kriminálního žánru zkoumá kvalitu lidského života a to, jak ji vnímáme. Co považujeme za život, který stojí za to žít,“ shrnuje námět filmu Alice Nellis.

Martin, veterinář, kterého hraje slovenský herec Marián Mitáš, v důsledku těžkého úrazu ztratí možnost komunikovat se světem a svět s ním. Kolem však zůstaly všechny důležité ženy jeho života. Manželka Erika, kterou ztvárňuje Jana Plodková, maminka Dana v podání Mileny Steinmasslové a veterinářka Jana, kterou hraje Magdalena Borová, jejíž kůň způsobil Martinovi úraz. Právě ony vypráví Martinův příběh.

Vítězka Českého lva změnila svůj život: Po čtyřicítce se herečka nechala pokřtít

Důležitým tématem filmu je poškození řečové oblasti mozku zvané afázie, ke kterému může dojít také v důsledku těžkého úrazu. „Jde o zvláštní poruchu mozku, kdy člověk má pocit, že může mluvit, ví přesně, co chce říct, ale nedokáže to zformulovat. Hlasivky fungují, ale někde na půli cesty se to celé rozpojí a to, co říká, nedává smysl,“ vysvětluje Marián Mitaš, jehož příprava na složitou roli trvala několik měsíců.

Přípravou prošel i celý štáb filmu, zahrnovala jak studium afázie, tak i setkání s pacienty a jejich blízkými. Ačkoliv je to málo známá informace, afázií trpí více než 60 tisíc lidí u nás, z čehož se léčí pouze zlomek pacientů. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků