Bořivoj Navrátil (1933–2011)
herec

Vzpomínka Super: Po dvou letech statečného boje podlehl rakovině. Autor: daz


Poznáte chlapečka na fotce?

Poznáte chlapečka na fotce? Foto: Archiv České televize

Poznáte rošťáka na fotce? Ve třech letech přišel o oba rodiče, chlubil se pleší a podlehl zákeřné rakovině

Rozverný kluk s rošťáckým úsměvem se narodil v Kroměříži a patřil ke známým českým divadelním, televizním a filmovým hercům. Diváky bavil v oblíbených televizních seriálech i na prknech Národního divadla, kde strávil neuvěřitelných jednatřicet let.

Osud se s ním vůbec nemazlil. Ve třech letech mu zemřela maminka na tuberkulózu. Jeho otec se poté znovu oženil, ale měsíc po svatbě spáchal sebevraždu. Sympatický herec s charakteristickým kloboukem loni po těžkém boji podlehl zákeřné rakovině tlustého střeva. Bylo mu 78 let. Poznali jste ho?

Herec Bořivoj Navrátil (✝78) se narodil 26.9. 1933. Po předčasné smrti rodičů si ho do opatrovnictví vzala otcova sestra. Společně s bratrem žil v Jihlavě, kde ho už od raného dětství lákalo herectví. Na přání tety, která se bála, že ho herectví neuživí, nejprve vystudoval obchodní akademii, kde se naučil těsnopis a psaní na stroji.

Od roku 1951 se konečně začal věnovat divadlu. Působil v Mládežnickém studiu Horáckého divadla. V sedmnácti už hostoval v profesionálním souboru. Po ukončení studia na JAMU získal první stálé angažmá v Těšíně a později v Ostravě a Opavě.

Exceloval zejména v rolích milovníků. Angažmá v Praze mu otevřela role Romea, která zaujala tehdejšího šéfa Národního divadla Otomara Krejču. Ve Zlaté kapličce nakonec působil jednatřicet let a ztvárnil v ní řadu nezapomenutelných rolí.

Odchod do Prahy bohužel způsobil rozpad Navrátilova manželství, které nepřežilo vztah na dálku a nezachránilo ho ani narození syna.

Po roce 1989 odchází Navrátil z Národního divadla, protože se neztotožňuje se směrem, kterým se divadlo vydalo. Ani jako herec na volné noze si však na nedostatek rolí nemohl stěžovat. Hostoval v divadlech Na Zábradlí, v Horáckém divadle nebo v divadelním spolku Kašpar.

V Čapkově divadelní hře Ze života hmyzu se poprvé ukázal s vyholenou hlavou, což se mu natolik zalíbilo, že si hlavu začal holit pravidelně. Drsnější image mu přinesla řadu záporných rolí zákeřných darebáků. Oblíbil si také roli doktorů. V televizi a ve filmu byl sice obsazován do menších rolí, ale i tak byl u diváků velmi oblíbený.

Divákům utkvěl v paměti jako předseda Světové rady v seriálu Návštěvníci, podivínský knoflíkář ve filmu Knoflíkáři, správce krytého bazénu kapitán Bařinka v nekonečném seriálu Ulice nebo jako šéfredaktor v seriálu Redakce.

Na jaře roku 2010 mu lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Podstoupil několik chemoterapií a se zákeřnou nemocí statečně bojoval. Koncem roku 2010 ještě stihl pokřtít životopisnou knihu, ale o rok později nemoci nakonec podlehl. 

Anna Veškrnová , Super.cz