Jan Potměšil ve filmu Bony a klid

Jan Potměšil ve filmu Bony a klid Foto: Televize Seznam

Film Bony a klid skončil načas v trezoru. Neuhádnete, kdo na něm nakonec vydělal nejvíc

Film Bony a klid byl na svou dobu opravdu odvážný počin. Režiséru Vítu Olmerovi se podařilo dokonale zachytit čs. realitu konce 80. let a ukázat i jedno velké tabu – provázanost podsvětí s policií a soudy. Na legendární příběh o pražských vekslácích se můžete podívat 10. listopadu na Televizi Seznam.

Kdo byli veksláci

Diváky, kteří se narodili až po roce 1989, je třeba trochu uvést do situace. Za socialismu se v Československu značkové nebo „lepší“ zboží prodávalo téměř výhradně v obchodech zvaných Tuzex. V těch ale běžní smrtelníci nakupovat nemohli, protože se v nich nedalo platit čs. korunami.

Tenhle film předběhl svou dobu. V komedii (1984) se Zdeňkem Svěrákem se poprvé objevila i mikrovlnka

Museli jste mít buď tvrdou měnu, nebo tuzexové poukázky, kterým se říkalo bony. A právě ty před tuzexovými prodejnami nabízeli veksláci – obvykle se platilo pět korun za jeden bon. Vekslovali také taxikáři, číšníci a recepční v hotelích, kteří tehdy spolu s řezníky a zelináři vydělávali ohromující částky.

Režisér Tankového praporu přitahoval ženy jako magnet. Proč ho jejich přízeň obtěžovala?

Západní oblečení, astronomické útraty v barech, meziměstské cesty taxíkem – to vše patřilo k jejich životnímu stylu. Však také mnozí z nich dnes tvoří podnikatelskou „elitu“, protože hned po změně režimu uměli chytit příležitost za pačesy a měli na to peníze.

Hodný kluk se otřepal…

Příběh podle scénáře Radka Johna vypráví o důvěřivém Martinovi z maloměsta (Jan Potměšil), který přijíždí do Prahy koupit západoněmecké marky, za něž chce s kamarády koupit videopřehrávač. Naivní mladík nalítne – vekslák Richard (Josef Nedorost) mu prodá falešné dolary.

Po dlouhé době vyrazil do společnosti. Despota z Tankového praporu už si chce hlavně užívat důchodu

Pak ho podfoukne i vekslácký outsider Bíny (Roman Skamene). Mladíka se nakonec ujme prodavačka Eva (Veronika Jeníková), která ho u sebe ubytuje. Martin záhy sklouzne na šikmou plochu a zapojí se do pokoutních kšeftů s bony. Užívá si lásky i života v luxusu, jenže zasloužený trest ho nakonec stejně nemine.

Vstřícní Britové

Filmem rezonují hity Relax a Power of Love britské popové skupiny Frankie Goes to Hollywood, která tvůrcům poskytla práva za symbolickou jednu libru. Oba vyšly na prvním albu kapely nazvaném Welcome to the Pleasuredome z roku 1984 a zaznamenaly tehdy celosvětový úspěch.

Opilecké tahy a průšvihy jsou pryč: Roman Skamene seknul s chlastem na poslední chvíli

Další písně složil Ondřej Soukup – všechny byly v angličtině a k jejich nazpívání se podařilo sehnat i rodilé mluvčí. Čeští interpreti nahráli písně se svou angličtinou jen jako podkres. Ve filmu jsou songy zpívané českými a zahraničními zpěváky snadno rozlišitelné – „zahraniční“ hrají naplno, zatímco ty „české“ posloužily jako kulisy k dialogům.

Perličky z natáčení

Ve filmu určitě zaujme epizoda s navezeným sněhem. Ta byla inspirována příběhem jistého veksláka, který si objednal dvě tatrovky plné písku a uprostřed chodníku před Tuzexem si udělal soukromou „pláž“. S doutníkem a skleničkou whisky pak sledoval „plebs“, jak spěchá do práce.

Perličky z natáčení slavné komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! Svůdnici Nevyjelovou hrála vítězka světové soutěže krásy

Filmaři tehdy použili skutečné peníze. Takže při natáčení scény, kdy se bankovky rozletí po okolí, se režisér i rekvizitáři třásli, aby se nic neztratilo. Že přijde třeba špatný vítr a peníze roznese neznámo kam. Nebo si někdo něco „přivlastní“. Hned poté je všichni lidé ze štábu začali sbírat a neztratilo se nic.

Proč dostal film nakonec zelenou?

Kuriózní je, že na filmu nakonec vydělali opět hlavně veksláci, resp. tehdejší bossové našeho podsvětí. Cenzoři totiž film zakázali a zavřeli ho do trezoru. Jeden z veksláckých šéfů se k němu ale dostal a nahraný ho začal šířit na videokazetách, za které byli lidé ochotni zaplatit i neskutečných 500 korun! (Tehdejší průměrný plat činil 3430 korun). Až když cenzoři zjistili, že film se šíří nelegální cestou a půlka republiky už ho stejně viděla, pustili ho do kin. 

Super.cz


Časová osa článků