Dvojčata Jan a Martin Morávkovi během natáčení filmu Dva lidi v zoo

Dvojčata Jan a Martin Morávkovi během natáčení filmu Dva lidi v zoo Foto: ČTK / Jirsa Miroslav

Předstírali, že za dědou přijel jen jeden z nich: Dvojčata z filmu Dva lidi v zoo byla k nerozeznání

Režiséři se shodují, že nejtěžší natáčení bývá se zvířaty a nebo s dětmi. A teď si představte, že mají natočit film, kde budou hrát obě tyto „rizikové“ skupiny. Marie Poledňáková se ale náročných výzev nikdy nebála.

Ostatně, pod její režijní taktovkou vznikly kultovní filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) nebo S tebou mě baví svět (1982) – a v roce 1989 natočila další skvělou rodinnou komedii Dva lidi v zoo. A právě na tento film se můžete těšit 5. listopadu na Televizi Seznam.

Humor se nemusí hrát legračně: Svědectví o českém géniovi bylo příležitostí pro Abrháma

Hrdiny příběhu jsou dvojčata Honza a Martin, která na čas přijela k dědečkovi (Miroslav Macháček). Jenomže Montyho, jak si dědeček říká, právě opustila babička (Jiřina Jirásková), která už přestává mít pochopení pro jeho profesi zoologa.

Monty opravdu nemá jednoduchý život – pracuje sice v atraktivním prostředí zoologické zahrady, jenže její obyvatelé dokážou být pořádně nevyzpytatelní. Takže zařízení jeho domku právě zdemolovala uprchlá gorila, rozzlobená manželka práskla dveřmi a odstěhovala se ke kamarádce a do toho k němu přijedou malí vnuci, na které nemá vůbec čas. Babička na jejich ohlášený příjezd před svým úprkem zapomněla a Monty o žádné domluvě neví. Kluci se proto rozhodnou před dědou i před ostatními dospělými předstírat, že na návštěvu dorazil jen jeden z nich. Problémům ale zdaleka není konec…

Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Excelentní Lubomír Lipský byl pro bratra režiséra až druhá volba

Otec s dcerou na place

Poledňáková do hlavních rolí své komedie obsadila Miroslava Macháčka a Jiřinu Jiráskovou, které si veřejnost spojuje většinou s dramatickými úlohami. Macháček si zde zahrál i se svou dcerou Kateřinou (maminka dvojčat). Před kamerou se společně objevili také o sedm let dříve v dramatu Vinobraní.

Slavný herec měl velmi komplikovanou osobnost a dcera se nikdy netajila tím, že jejich vztah nebyl jednoduchý a že si k sobě cestu hledali jen těžko. Ostatně, složitá povaha dostala Macháčka až do psychiatrické léčebny. Cestu k otci našla Kateřina Macháčková až po jeho smrti, kdy pořádala pozůstalost a dostala se k jeho deníku Zápisky z blázince, podle kterého pak vydala knihu. Až při pročítání jeho zápisků zjistila, že k ní měl úplně jiný vztah, než kdy tušila – hluboký a blízký. On se prý ale za rodinné vazby styděl.

30 let od smrti Miroslava Macháčka (✝68): Dcera, známá herečka, ho poznávala až jako dospělá

To bylo o fous

Ve scéně, kdy se krmička Burdová (Helena Růžičková) poleje kvůli šoku z tygra mlékem, mělo být mezi herečkou a šelmou bezpečnostní sklo. To však bylo rozbité, čehož si nikdo nevšiml (!) a prý se začalo točit, aniž by to vzal kdokoliv na vědomí.

Hrdinové Tadao a Ňuňák

Točilo se v zoologických zahradách Ústí nad Labem a ve Dvoře Králové. Některé scény vznikaly také v Litoměřicích.

Žena gorile ukázala své miminko: Zvíře ji fantastickou reakcí dojalo k slzám

Gorila, která mj. rozdupala rádio, pocházela ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Jednalo se o gorilího samce Tadao, který zemřel v roce 2021 ve věku kolem 50 let. Šlo o nejdéle žijící gorilu v českých zoo.

A před pěti lety, v listopadu 2017, zemřel i představitel orangutaního mláděte Amose. Opičák se ve skutečnosti jmenoval Ňuňák a pocházel z volné přírody. K nám do republiky byl dovezen právě kvůli natáčení filmu. V roce 1989, kdy se dostal do ústecké zoo, mu byly dva roky. Se svou partnerkou Ňuninkou přivedl na svět celkem pět potomků a stal se jedním ze symbolů zoologické zahrady. 

Super.cz


Časová osa článků