Marta Kubišová slaví 80.

Marta Kubišová slaví 80. Herminapress

Z totalitní klece na balkon Melantrichu. Marta Kubišová (80) slaví životní jubileum

Při své skromnosti o to zcela určitě neusilovala. Přesto se Marta Kubišová (80) stala už za svého života legendou. Charismatická rodačka z Českých Budějovic slaví 1. listopadu 80. narozeniny.

Zpěvačka se narodila do rodiny lékaře a původně chtěla také vystudovat medicínu. Jenže neměla vhodný třídní původ. Proto v roce 1959 odešla pracovat do poděbradských skláren s tím, že se po čase – s doporučením od sklářského mistra – na vysokou dostane. Od roku 1961 zpívala o víkendech s poděbradským Lázeňským orchestrem a taneční kapelou v blízkém Nymburce na odpoledních čajích.

OBRAZEM: Velká premiéra představení Marta. Kubišová letos oslaví 80 a vypadá skvěle!

Doporučení ke studiu nedostala, naštěstí ale vyhrála konkurz do pardubického divadla Stop. Odsud přešla po roce do plzeňského divadla Alfa a v září 1964 pak přišla Praha a divadlo Rokoko, které mělo na její následnou kariéru zásadní vliv.

Mohla uspět i na Západě

Díky nedomykavosti hlasivek měla zpěvačka zvláštní, zakouřenou barvu hlasu – zpívala altem, díky čemuž se zdálo, že interpretem není mladá slečna, nýbrž zralá, zkušená žena. A kariéra se jí rozjela naplno. V jejím pěveckém portfoliu se objevily hity jako Depeše, Nechte zvony znít, Lampa, Červánky, Loudá se půlměsíc, Já cestu k tobě najdu si aj. Zahrála si také v seriálu Píseň pro Rudolfa III. (1967), ve kterém zazněla i její legendární Modlitba pro Martu.

Oslavila půlkulatiny a sekla se zpěvem: Připomeňte si, jaká nevídaná kočka byla Kubišová v šedesátkách!

V listopadu 1968 vznikla skupina Golden Kids, ve které spolu s ní účinkovali ještě Helena Vondráčková (75) a Václav Neckář (79). Unikátní pěvecké trio mělo nakročeno do velkého světa pop music a s tím, co na pódiu předváděli, by se byli schopni uživit i na Západě. Líbili se natolik, že je pozvali i do prestižní pařížské Olympie. Vypadalo to, že před Kubišovou se otevírá svět – jenže jeho dveře se rychle zabouchly.

Z klece na balkon Melantrichu

To, že vstup vojsk Varšavské smlouvy může negativně ovlivnit její kariéru, si prý zpěvačka uvědomila až po vyhlášení normalizace v dubnu 1969, kdy sledovala Husákův (generální tajemník komunistické strany) projev v televizi. „A říkala jsem si: Tak, a spadla klec,“ vyprávěla později Kubišová, která se záhy ocitla na černé listině.

Našla se záminka v podobě jakési fotografie, jenže hlavním důvodem bylo, že Kubišová se stala jednou z morálních autorit, které veřejně nesouhlasily s okupací. Estébáci ji měli v hledáčku a s kariérou byl konec. Pak přišla Charta 77, kterou Kubišová pochopitelně podepsala a stala se i jednou z jejích mluvčích, a soudruzi jí šlapali na paty o to víc.

Unikátní archivní záběry: Podívejte se, jak před padesáti lety převzali Karel Gott a Marta Kubišová Zlaté slavíky

Pronásledování a buzerace trvaly až do listopadu roku 1989. Prvního dne v měsíci oslavila 47. narozeniny a netušila, že pád režimu je za dveřmi. O tři týdny později už stála na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí a její jméno skandovaly statisíce lidí.

„Šoupli mě na balkon, lidé volali mé jméno,“ vzpomínala později zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, která se stala nejen hrdinkou srpnových událostí roku 1968, ale také symbolem sametové revoluce. A po bezmála dvaceti letech izolace pak mohla konečně zase začít koncertovat a natáčet desky.

Oslavy s fanoušky i s kolegy

S publikem se Kubišová rozloučila sice už u příležitosti svých 75. narozenin, to na ni však nezapomnělo. A teď s ní bude moci oslavit i její životní jubileum – 3. listopadu se bude v Lucerně konat Koncert pro Martu, na kterém její největší hity zazpívají mj. Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Václav Neckář nebo Hana Holišová.

Marta Kubišová po vážné operaci opět ve společnosti: Zpěvačka se cítí skvěle a za pár dní oslaví jubileum

„Neumíte si představit, jak je pro zpěváka úžasné, když vidí, jak jeho skladby interpretují jiní, a ví, kolik jim to muselo dát práce. To je nejlepší dárek,“ uvedla pro Radiožurnál Marta Kubišová. Ještě předtím se s ní fanoušci mohli setkat v interaktivním programu Noc s legendou, se kterým na podzim navštívila čtyři česká města související s jejím životem – kromě Budějc (tak jihočeskou metropoli nazývají místní) a Prahy to byly ještě Nymburk a Kladno. Díky mimořádnému zájmu pak Kubišová přidala ještě dvě zastávky: Příbram a Strakonice.

Marta Kubišová byla dvakrát vdaná, největší oporu má ve své dceři Kateřině. A i když zpěvačku poslední dobou trápilo zdraví, je pořád v jednom kole. Novináři, fanoušci, psi, kočky… Přejeme, ať to všechno zvládá. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků