Jiří Klem

Jiří Klem Foto: Soukromý archiv J. Klema

Známý dabér Dartha Vadera ze Star Wars umírá ve Specialistech na rakovinu. Sám měl kdysi namále po útoku šílence

Díky svému nezaměnitelnému charismatickému hlasu se Jiří Klem prosadil v dabingu, propůjčil hlas třeba fiktivní postavě Dartha Vadera ve Star Wars. Teď ho uvidíme v kriminálním seriálu jako muže, který ví, že umírá a už si nedělá žádné iluze. Ovšem život mu zpestří vyšetřování úmrtí, které policisty zavede do jeho rodiny.

Sám herec má nyní o „zábavu“ také postaráno. Asi před 14 dny si přivodil hodně ošklivý úraz, když doma uklouzl na schodech. V jedné ruce držel kočičí exkrementy, protože mají šest mazlíčků a záchody pro ně umístěné v patře i v přízemí. Jak prozradil Super.cz, nestalo se mu to poprvé.

„Tentokrát jsem se trefil zády a schod mi zlomil první páteřní obratel. Odborníci doporučili léčit to konzervativně. Nejsem v krunýři, ani nepřistoupili k operaci. Půjde o běh na dlouhou trať. Bolest si vás uhněte sama, beru spoustu prášků,“ řekl Super.cz Klem (78) docela optimisticky.

Třicet let s Brucem Willisem, roky dřiny, mejdanů a cigaret! Už se konečně zklidnil, říká jeho dabér

Osud si herce, který v době své největší slávy patřil k obletovaným sex symbolům, vychutnal dost krutě už v minulosti. Šel pracovat do dabingového studia a kráčel ulicí Na Viničních horách v pražských Dejvicích. Na ten den 3. února 1999 nikdy nezapomene.

Proti němu si vedla starší žena, elegantně oblečeného mladíka, o hlavu menšího než Klem. Pár byl značně veselý. A protože úzký chodník neumožnil všem projít, herec „připrdlé“ dvojici uhnul, sešel do silnice. Sjetý mladík na něj špatnou češtinou houknul: co na nás čumíš, ty prase. On to nevnímal, ale když je míjel, dotyčný sprosťárnu zopakoval.

„To mi prdlo v hlavě a říkám mu: Ty smrade, co si to dovoluješ?! Prase jsi ty, a k vidění na tobě nic není. To ze mě vypadlo na jeden nádech. Popadl mě za kožich, já se po něm reflexně ohnal a dal mu ránu do nosu, ale málo. Během pár vteřin jsem ucítil dvě tupé rány do nohy,“ vypráví Klem o hrůzném zážitku.

Český hlas Ashtona Kutchera, SuperStar a nejznámější zebry světa: Tenhle dabér má bohatý rejstřík

Vyšetřovatel pro násilné trestné činy mu pak řekl, že to byl školený mladík, který použil jeden z hlavních bojových zásahů na likvidaci protivníka. Klem zůstal ležet, postavit se nemohl, pravá noha visela jen na žilách, šílenec mu překopl sval i šlachy.

Dávali ho dohromady lékaři v Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích. Prodělal dvě operace a pak strávil několik měsíců v rehabilitačním ústavu na Slapech. Od té doby má následky a v noze mu zůstaly čtyři titanové šroubky. 

Vlaďka Merhautová , Super.cz


Časová osa článků