Olga Schoberová a Juraj Višný ve filmu Kdo chce zabít Jessie?

Olga Schoberová a Juraj Višný ve filmu Kdo chce zabít Jessie? Profimedia.cz

Největší československá sexbomba měla roli šitou na tělo, ale pronesla dvě věty. Víte, o které legendární parodii je řeč?

„Pokleslá“ kapitalistická zábava neměla v socialistickém Československu místo. Přesto však vznikaly filmy, které k ní odkazovaly, i když s humorným, tvůrčím odstupem. A tak ačkoli se komiksy u nás neuváděly ani v osvícených 60. letech, filmaři je směli aspoň parodovat. Diváci se u nich skvěle bavili, přestože původní předlohy neznali.

Českou „komiksovou“ klasiku Kdo chce zabít Jessii? (1966) natočil režisér Václav Vorlíček (✝88) ve spolupráci se scenáristou Milošem Macourkem (✝75) a tuto jejich první společnou bláznivou komedii si publikum zamilovalo hned v době uvedení do kin. A rádi se na ni televizní diváci dívají i s odstupem let.

Vzácné foto: Takhle to sexbombě Olince Schoberové slušelo s malou dcerkou v době, kdy randila s Jakubiskem

Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Beránkovi, oba docenti, kteří pracují na vědeckých objevech. Paní Beránková (Dana Medřická ✝62) se zabývá somnilogií – hledá prostředek, který by ovlivňoval lidské sny. Docent Beránek (Jiří Sovák ✝79) se zase snaží vynalézt přístroj obrovské fyzické síly. Od chvíle, kdy se mu do rukou dostanou komiksové sešity, se všechno změní. Kvůli neprověřenému preparátu jeho manželky oživnou tři komiksové postavy z jeho snu – krásná Jessie (Olga Schoberová, 79), Superman (Juraj Višný, 85) a pistolník (Karel Effa ✝71). Začíná velká dobrodružná honička…

Česká Bardotka a fešný kaskadér

Role Jessie byla Olze Schoberové psaná na tělo, přestože ve filmu pronesla jen dvě věty. Supermana hrál slovenský kulturista Juraj Višný, který prošel náročným finálním castingem. V ateliéru musel vylézt po laně podél kašírované fasády domu do druhého poschodí, skočit na balkon a zase po laně zpět. Druhá zkouška spočívala ve zdemolování kuchyně, což ho později čekalo i ve filmové scéně.

Herec s nejošklivější tváří? Rádce (✝70) z Pyšné princezny odložila matka, na sklonku života si zahrál s Luckou Vondráčkovou

Představitel jeho padoušského kolegy Karel Effa se už dopředu děsil scény, ve které se měl s Višným zhoupnout na drátech elektrického vedení. Nakonec se dozvěděl, že scéna je už dávno natočená s kaskadérem a štáb si ho jen dobírá.

Američané chtěli točit barevně

Jessie se líbila i v zámoří, a tak Američané odkoupili práva na film a chtěli natočit jeho remake. V jejich verzi měli hrát ústřední manželský pár Jack Lemmon (1925-2001) a Shirley MacLaine (88). Z natáčení nakonec sešlo kvůli politické situaci v naší zemi po srpnu 1968.

Milovaná česká herečka (✝62) přišla na sklonku života o osudovou lásku. Smrt si přišla i pro jejího ročního syna

Snímek je natočen černobíle, protože filmaři tehdy neuměli udělat „bublinky“ Káji Saudka (✝80) na barevný film. Americký remake již měl být barevný, protože v Hollywoodu to uměli.

Superman v roli padoucha

Inspirací pro film byly Václavu Vorlíčkovi superhrdinské komiksy, které tu po válce zanechala americká vojenská posádka. V 60. letech u nás západní komiksy nebyly dostupné, a tak tvůrci například nevěděli, že Superman je kladný hrdina, nikoli padouch. Ovšem charakteristické kresby Káji Saudka by bez problémů obstály i za železnou oponou – komiks byl tak ve své podstatě americký, ale přitom si zachoval svůj český ráz.

Kaskadér v bezvědomí a filmový záporák s pořezanou hubou. Natáčení slavné komedie byla pěkná divočina

Do stejného soudku jako „komiksovka“ Kdo chce zabít Jessii? patří také „kovbojka“ Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), „bondovka“ Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967), krimikomedie „Čtyři vraždy stačí, drahoušku!“ (1970), „cliftonovka“ Adéla ještě nevečeřela (1977) a „verneovka“ Tajemství hradu v Karpatech (1981). 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků