Energetická krize? Topte dřevem

Celou Evropu včetně České republiky svírá energetické krize. Ceny plynu a elektřiny se dostávají do závratných výšin a lidé se bojí o to, jak zvládnou nejen letošní topnou sezonu. A není se čemu divit, na svých maximech není pouze cena plynu a elektřiny, ale významně stoupají i ceny tuhých paliv.
Malé rozměry šíře maximálně 590 mm

Malé rozměry šíře maximálně 590 mm Foto: Czechtherm

Ten, kdo domácnost vytápěl zemním plynem nebo elektřinou, si bude muset na tuto zimu připravit částku i třikrát vyšší než v loňském roce. U tuhých paliv je kromě výrazného zdražování problém i s dostupností. Černé uhlí je prakticky nedostupné a na dodávku hnědého uhlí se čeká týdny. U dřevních pelet je to ještě horší, tam trh prakticky zkolaboval. Většina výrobců a dodavatelů dřevních pelet není schopna plnit enormní nárůst zájmu o toto palivo. Většina domácích výrobců a prodejců dřevních pelet v současnosti přijímá objednávky až na konec letošního roku či začátek roku příštího. Je téměř jisté, že zvýšená poptávka po peletách a uhlí požene cenu těchto paliv i nadále vzhůru.

5. emisní třída a ekodesign účinnost 89 %

FOTO: Czechtherm

A to je důvod, proč topit dřevem. Palivového dříví je v současnosti na trhu relativní dostatek. Velké množství domácností se i díky samovýrobě předzásobilo v loňském roce a v prvním pololetí toho letošního na několik topných sezon dopředu, takže lze předpokládat, že trh by si měl i v budoucnu poradit se zvýšenou poptávkou po tomto palivu. Z hlediska ceny, i přesto, že i palivové dříví zdražilo, je stále nejlevnější variantou a dá se předpokládat, že tomu bude tak i po další topné sezony. Dřevo je přírodní surovina, která je běžně dostupná a ekologická a kotle na tento typ paliva splňují ty nejpřísnější emisní normy. Oproti např. zemnímu plynu, uhlí a jiným fosilním palivům je dřevo obnovitelná surovina, což tedy znamená, že topit dřevem bude vždy dobrou variantou, jak předejít problémům s cenami a nedostupností energií.

Snadné připojení k topnému systému

FOTO: Czechtherm

Pro topení dřevem jsou výhodné kotle ve vyšší emisní třídě. Tyto kotle jsou ekologické a jejich účinnost se pohybuje okolo 90 %. Vhodný kotel je třeba vybírat dle potřebného výkonu a rozměrů. Kotle na dřevo dokážou nahradit jiné zdroje v domech i provozovnách. Můžeme se podívat například na vlastnosti kotle značky Czechtherm na tomto odkazu www.czechtherm.cz. Tento kotel je dodáván ve výkonech 11,7kW, 15,7kW a 22,3kW. Výkonová varianta 22,3kW je nejprodávanější typ od tohoto dodavatele do rodinných domů. Nižší výkony se hodí do novostaveb s nízkou energetickou ztrátou. Moderní kotle mají mnoho výhod, například malé rozměry se šířkou do 590 mm, delší dobou hoření, provoz bez elektrické energie a nízké pořizovací náklady. Díky nižší ceně je rychlejší návratnost prvotní investice oproti automatickým kotlům a tepelným čerpadlům. Lze tedy předpokládat, že i v budoucnu kotle na dřevo budou stále populární jako zdroj vytápění.

Snadné připojení odkouření

FOTO: Czechtherm

Důvody proč topit dřevem:

1. Úspora za vytápění oproti ostatním palivům
2. Dřevo je snadno dostupné
3. Má vysokou výhřevnost
4. Se dřevem jste energeticky nezávislí
5. Dřevo je obnovitelný zdroj

Provoz bez elektrické energie

FOTO: CzechthermČasová osa článků