Princezna z Walesu Kate

Princezna z Walesu Kate Foto: TOLGA AKMEN / EPA / Profimedia

Princezna z Walesu Kate vzdala královně Alžbětě II. hold výrazným šperkem. Zosobněná důstojnost, píší Britové

Princezna z Walesu Kate (40) uctila památku zesnulé Alžběty II. (✝96) šperkem, který zvolila na poslední rozloučení s královnou. Do Westminsterského opatství dorazila s výrazným perlovým náhrdelníkem z královniny osobní kolekce.

Ten královna Kate poprvé zapůjčila v roce 2017 a na krku jej tehdejší vévodkyně z Cambridge měla také na pohřbu prince Philipa v roce 2021.

Pohřeb královny Alžběty II. S milovanou prababičkou se rozloučili i princ George a princezna Charlotte

Kate byla jako vždy velmi elegantní, „zosobněná důstojnost“, jak to okomentoval britský Daily Mail. Oblékla černý kabátek po kolena, který doplnila kloboukem se závojem a černými lodičkami.

Do opatství dorazila vozem spolu s královnou chotí Camillou a svými staršími dětmi, princem Georgem a princeznou Charlotte.

Do Londýna se sjela šlechta. Na pohřbu Alžběty II. nechybí ani po královně nejdéle vládnoucí evropská panovnice

Obřad začal ve 12 hodin našeho času a trval něco přes hodinu. Poté smuteční procesí vyšlo směrem k Wellingtonově oblouku, tam byla rakev naložena k převozu na hrad Windsor, kde v kapli svatého Jiří proběhne obřad o asi 800 účastnících. Poté proběhnou úkony symbolizující konec panovníkovy vlády. Následně bude královna uložena do královské hrobky.

V půl deváté večer proběhne soukromý obřad pouze pro členy rodiny. Během toho bude královna pohřbena vedle prince Philipa. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků