Správným výběrem oken ušetříte až čtvrtinu nákladů na energie

S růstem cen energií přirozeně roste poptávka po úsporných opatřeních. Jedním z nich jsou i kvalitní okna. Právě přes okna dochází k největším tepelným ztrátám, správným výběrem tak můžete náklady na energie srazit o desítky procent. Klíčové je vše na začátku dobře promyslet a navrhnout. Co zvážit?
Volbu okenních skel je dobré konzultovat, správná skla dokážou snížit náklady na energie v řádu procent.

Volbu okenních skel je dobré konzultovat, správná skla dokážou snížit náklady na energie v řádu procent. Foto: VORLÍČEK-PLAST s.r.o.

Výrobní technologie jdou neustále kupředu a dnešní okna obecně izolují lépe než okna vyrobená před 10 či 15 lety. Mezi jednotlivými okny na trhu jsou však značné rozdíly. Roli nehraje ani tak to, zda máte okna plastová, hliníková či dřevěná, ale především provedení okenního profilu, počet a vlastnosti okenních skel nebo volba stínicí techniky.

Klíčovým parametrem je tzv. součinitel prostupu tepla (Uw), který udává, kolik tepla projde oknem ven. Čím nižších hodnot dosahuje, tím lépe budou okna izolovat.

“Výběr oken je dobré konzultovat s odborníky. Na vstupní a pozdější provozní náklady má totiž vliv řada parametrů od způsobu topení přes orientaci fasády vůči světovým stranám po místní klimatické poměry,” říká obchodní ředitel společnosti Vorlíček okna Roman Vorlíček.

Speciální skla umožňují maximalizovat tepelné zisky ze slunečních paprsků, v zimních měsících tak lze na vytápění ušetřit až 10 % nákladů.

FOTO: VORLÍČEK-PLAST s.r.o.

Ušetřete za topení i chlazení díky speciálním sklům

Okenní skla je možné vybavit speciálními povlaky, které zlepšují jejich schopnost zadržovat teplo, nebo naopak odrážet světelné paprsky a zamezovat přehřívání. Konkrétní typ skel je vhodné volit s ohledem na orientaci domu vůči světovým stranám.

Do místností s většími okny orientovanými na východ, jih a západ se například vyplatí skla IZOS ENERGY+ podporující solární zisky, která dobře propouštějí tepelnou energii ze slunečního svitu. Díky tomu se v zimních měsících interiér přirozeně zahřívá a úspora na topení může dosáhnout až 10 %.

I poměrně nová okna mohou špatně těsnit, ať už vlivem neodborné montáže nebo nedostatečné údržby.

FOTO: VORLÍČEK-PLAST s.r.o.

Někdy se vyplatí vyměnit i jen 10 let stará okna

I u poměrně nových oken se po čase mohou objevit závažné defekty. Pokud se jim nedostává pravidelné údržby a seřízení, začnou se zpravidla křížit, čímž ztrácí své původní izolační vlastnosti. Výjimkou nejsou ani plísně či vlhkost kolem rámu, které ukazují na nedostatky při montáži.

V takových případech se i deset let stará okna vyplatí vyměnit. V dnešní době jde o jednu z nejrozumnějších investic i vzhledem k astronomické inflaci, která snižuje hodnotu úspor.

Nenechte se odradit ani blížící se zimou. Výměnu oken lze bez problémů udělat v kterékoli roční době, přes zimu navíc mají výrobci zpravidla volněji a dodací lhůty jsou kratší. Samotná montáž je ve většině případů hotová za den.

Nová okna lépe těsní i díky inovacím ve způsobu montáže. Pryč jsou časy, kdy se otvor vyfoukal montážní pěnou. V souladu s normami se používají parotěsné pásky, které zamezují průniku vody a zároveň skvěle drží teplo,” uvádí Roman Vorlíček. 


Časová osa článků