Karel III. je novým britským králem.

Karel III. je novým britským králem. Foto: James Manning / PA Images / Profimedia

Nový britský král Karel III. vystoupil s prvním projevem k národu. Vzdal hold své matce a nezapomněl ani na Harryho

Nový britský král Karel III. (74) pronesl svůj první projev k národu. Karel III. se stal králem po skonu své matky Alžběty II. (✝96), která byla na trůně neuvěřitelných sedmdesát let. Karel III. chce stejně jako ona sloužit doživotně své vlasti. Projev nového panovníka byl předtočen v modrém salonku Buckinghamského paláce a přenášely ho britské televizní stanice.

„Vzdávám hold památce své matky a ctím její život naplněný službou. Vím, že její úmrtí způsobuje velký zármutek mnohým z vás,“ řekl v emotivním projevu nový britský král.

Poslední měsíce Alžběty II. Královna se šetřila, ale pracovala do posledních chvil

„Když slíbila, že svůj život zasvětí službě lidu, byl to více než slib, byl to hluboký osobní závazek,“ dodal Karel III.

Tisíce lidí v Londýně vítaly krále: Ženy mu líbaly ruce i tvář. Nad záplavami květin před palácem už emoce neudržel

Následník trůnu, princ William (40), převezme titul vévoda z Cornwallu, bude také jmenován princem z Walesu. Podle Karla III. královna všechny inspirovala svou náklonností, obdivem a respektem. „Patřily k charakteristickým znakům její vlády. Jak může dosvědčit každý ze členů mé rodiny, tyto vlastnosti spojovala dohromady svou vřelostí, humorem a neobyčejnou schopností vidět v lidech jen to nejlepší,“ řekl nový král.

Ten ve svém projevu zmínil i prince Harryho (38), který se společně se svou ženou Meghan vzdal svých rolí v královské rodině.

Jako první odjel z Balmoralu Harry. S rodinou truchlil 12 hodin, na letišti objal pracovnici, která mu vyjádřila soustrast

„Vyjadřuji svou lásku princi Harrymu a Meghan, kteří pokračují v budování svého života v zámoří,“ pronesl smířlivým tónem.

Závěrem Karel III. poděkoval své milované mamince. „A mé drahé mamince, která se vydává na svou poslední velkou cestu za mým drahým zesnulým tatínkem, chci říci jen toto: děkuji ti. Děkuji ti za tvou lásku a oddanost naší rodině a rodině národů, které jsi po celá ta léta tak pilně sloužila. Ať ti letící andělé zpívájí na cestě k tvému odpočinku,“ uzavřel se slzami v očích nový britský král. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků