Alžběta II. na své poslední fotce

Alžběta II. na své poslední fotce Foto: Kredit: ČTK / AP / Jane Barlow

Poslední měsíce Alžběty II. Královna se šetřila, ale pracovala do posledních chvil

Královna Alžběta II (✝96). se až do téměř poslední chvíle věnovala pracovním povinnostem a sloužila vlasti. A to i přesto, že řadu společenských akcí v posledních měsících rušila a šetřila se.

Ještě v úterý na skotském zámku Balmoral přijala rezignaci britského premiéra Borise Johnsona. Už to ale bylo neobvyklé, protože je tradicí, že rezignace premiéra a přijímání nového se vždy konala v Buckinghamském paláci. Ještě ten samý den královna jmenovala britskou premiérku Liz Truss. Panovnice sice působila křehkým dojmem, což bylo vzhledem k vysokému věku pochopitelné, ale i tak před fotografy vykouzlila svůj typický úsměv.

Většina členů rodiny včetně Williama a Harryho to za královnou nestihla. Kdo byl u jejího lůžka až do konce?

Nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží královnin odchod. Hned druhý den ale bylo odloženo zasedání královniny rady. Alžběta II. měla na doporučení lékařů odpočívat. Ve čtvrtek ale přišel zlom. Buckinghamský palác vydal prohlášení, že se královně přitížilo a zůstává pod lékařským dozorem.

Na Balmoral se ale kvapně začala sjíždět celá královská rodina, což nevěstilo nic dobrého. Jako první přijeli princ Charles (74) s manželkou Camillou (75) a princezna Anne. Později dorazili i princ William (40) a další královnini potomci. Jako poslední, v době, kdy už bylo oznámeno královnino úmrtí, přijel na Balmoral i princ Harry (38), který je momentálně s manželkou Meghan ve Velké Británii.

Byla tou nejzářivější duhou nad Británií! Podívejte, jak královna uměla svými kostýmky rozveselit každý pochmurný den

„Královna zemřela pokojně v Balmoralu dnes odpoledne,“ stálo pak ve stručném večerním prohlášení. Novým králem se stal princ Charles, který ponese jméno Charles III. Ten se s chotí Camillou v pátek přesune do Londýna, kde ho čeká setkání s premiérkou Liz Truss. Večer pak pronese svůj první projev k národu.

Charles je novým britským králem: Připomeňte si moment, kdy přišel na svět, a jeho dospívání v osamění a nepochopení

Alžběta II. vládla neuvěřitelných 70 let, a byla tak nejdéle vládnoucí britskou panovnicí v historii. Britskou královnou se stala už v 25 letech po smrti svého otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků