Lední medvědi se po zimním spánku probudili na ropné plošině

Nadmíra hluku v okolí pokazila závěr zimního spánku dvojici ledních medvědů na Aljašce, pravděpodobně matce a jejímu potomkovi. Dvojice se po probuzení nestačila divit, co se to okolo nich stalo. Z bílých plání opuštěného ostrova totiž vyrostla obří ropná plošina.

V březnu byli pracovníci společnosti ENI Petroleum v šoku, když zahlédli na ostrově Spy, který osadili ropnou plošinou, pár ledních medvědů. Ropu začali Američané těžit nedaleko Beaufortova moře, blízko místa zvaného Oliktok Point.

Společnost U.S. Fish and Wildlife Service vyslala na místo biologa, aby tam umístil kameru a sledoval, co se děje. Odborníci tvrdí, že matka udělala pro sebe a své mládě ve sněhu doupě někdy v říjnu, kdy se dvojice ukládala k zimnímu spánku.

Vylezli v půlce března

Pracovníci ropného koncernu o zvířatech nevěděli až do 18. března, kdy poprvé překvapeně vykoukli ze svého doupěte.

"Pro medvědici to musel být opravdu šok. Když vlezla do doupěte, byla na prázdném ostrově a když vylezla, už byl okolo ní pořádný rachot," uvedl mluvčí U.S. Fish and Wildlife Service Bruce Woods.

Překvapivý nález vyústil v dočasnou evakuaci všech zaměstnanců a pětidenní přerušení produkce. Na záběrech bylo patrné, jak si dvojice místo několik dní obcházela a dokonce se i dotýkala vybavení a zkoumala ho. Pár nakonec ostrov opustil a vydal se na moře hledat klidnější místo. Poté byla produkce ropy na plošině znovu započata. 

Jakub Kynčl , Super.cz