Darovat vajíčka – ano, či ne?

Darovat vajíčka jiné ženě znamená přinést šanci na dítě tam, kde jinak neexistuje. Obvykle jde o případy, kdy z různých důvodů nelze využít vlastní vajíčko.
Darovat vajíčka jiné ženě znamená přinést šanci na dítě tam, kde jinak neexistuje.

Darovat vajíčka jiné ženě znamená přinést šanci na dítě tam, kde jinak neexistuje. Foto: istockphoto

Před rozhodnutím zda se stát dárkyní, je třeba vědět, co všechno toto dárcovství obnáší a znát jeho přínosy i případná rizika. Jedině na základě správných informací a uváženého rozhodnutí může mít žena z daru opravdovou a trvalou radost.

Od rozhodnutí po darování

Prvním krokem, pokud se žena rozhodne darovat vajíčko, je vstupní konzultace, včetně gynekologického vyšetření. „Ženy-dárkyně by měly splňovat věk do 35 let, tedy 34 let plus 364 dnů, měly by mít dosažené požadované vzdělání a být celkově zdravé. Naopak nevadí, pokud již mají děti nebo užívají hormonální antikoncepci,“ vysvětluje MUDr. Petr Uher Ph.D. z kliniky Ferticare, která se problematikou dárcovství vajíček dlouhodobě zabývá. Do programu se nedostávají ženy se závažnými infekčními onemocněními, genetickými či psychiatrickými diagnózami.

Před rozhodnutím zda se stát dárkyní, je třeba vědět, co všechno dárcovství obnáší a znát jeho přínosy i případná rizika.

FOTO: istockphoto

Po úspěšné úvodní konzultaci a vyšetřeních žena podstoupí desetidenní stimulaci vaječníků. Vlastní odběr vajíček se provádí ambulantně v krátké celkové anestezii. Vajíčka se odebírají jemným napíchnutím vaječníku skrze poševní stěnu, dárkyni tedy nezůstává žádná jizva. Protože se jedná o drobný zákrok, může dárkyně po odeznění anestezie, tedy přibližně po dvou hodinách, odejít s doprovodem domů.

Rozhodnutí darovat vajíčka je svobodnou volbou každé ženy. Pokud se rozhodne, může pomoci tam, kde už se ztratila naděje.

FOTO: istockphoto

Benefitem, který dárkyně vajíček získává, je nejen dobrý pocit z pomoci jiné ženě, ale také zdarma provedené celkové vyšetření zdravotního stavu, včetně genetického rozboru. Samozřejmostí je také finanční kompenzace nákladů, která se v ČR pohybuje ve výši 30 tisíc korun.

Jako každý lékařský zákrok, i darování vajíček může přinést některá rizika. Jedná se však o ojedinělé a snadno řešitelné komplikace. Jedním z nich je i tzv. hyperstimulační syndrom. „Je to vzácná situace, kdy hormony podané při stimulaci vaječníků působí na tělo ženy ještě v době po odběru vajíček. Žena cítí tlak v podbřišku a je celkově zesláblá. Problém lze rychle a bez následků na další plodnost vyřešit,“ doplňuje MUDr. Uher.

Darování vajíček: Jak to probíhá na klinice Ferticare Clinics

Ferticare

Veškerá rizika lze minimalizovat tím, že žena zvolí prověřenou kliniku, na které pracují zkušení odborníci. Ti jsou na případné problémy odborně připraveni a správně technicky vybaveni.

Rozhodnutí darovat vajíčka je svobodnou volbou každé ženy. Pokud se k tomu rozhodne, může pomoci tam, kde už se ztratila naděje. Více informací na darkynenadeje.cz


Časová osa článků