Helena Vrtichová

Helena Vrtichová Foto: ČTK/Humpálová Zuzana

V 70. letech ji proslavila píseň Pražská holka. Mečíš jako koza, dobíral si zpěvačku s kudrnatou hřívou tatínek

Jméno této zpěvačky upadlo v Česku už v zapomnění, lidé na Slovensku ale Helenu Vrtichovou (*1. prosince 1952) stále poznávají. A dokonce na ni občas volají „Diridonda“, což je název jedné z jejích písní. Jejím nejznámějším hitem byla ale zcela jednoznačně Pražská holka o velkoměstské slečně, která pokaždé poplete hlavy klukům z malého města, takže na místní dívku nakonec žádný nezbude.

Vrtichová ji nazpívala hlasem naštvané puberťačky a velmi dobrou češtinou, takže by nikoho nenapadlo, že ve skutečnosti pochází ze slovenského Nového Mesta nad Váhom.
Dalšími typickými poznávacími značky této zpěvačky byla přirozená kudrnatá hříva a velké brýle.

Plakát s jeho pohlednou tváří zdobil svého času pokojíčky puberťaček. Zpěvák s blonďatou kšticí zažil vzestupy i pády

Kvůli vlasům ji dlouho přirovnávali k afroamerické aktivistce Angele Davisové. Brýle zpěvačka odložila po operaci očí před pěti lety, občas si ale bere obroučky bez skel, aby zachovala správnou image – ostatně byla na ně zvyklá od svých 13 let.

„Mečíš jako koza,“ řekl otec

Helena Vrtichová chtěla být původně učitelkou a začala studovat na střední pedagogické škole. Ale vždycky ji to táhlo k hudbě: „…hrála jsem na klavír a na housle, zpívala jsem. V roce 1970 jsem vyhrála soutěž Detvianska ruža. Otec, který byl nevidomý hudebník, mi tehdy řekl: Sice mečíš jako koza, ale dá se to poslouchat,“ uvedla Vrtichová pro čas.sk. s tím, že díky této soutěži prorazila i v Česku: „Dostala jsem pozvání do Jihlavy na soutěž Zlatý řetěz, kde jsem skončila druhá. Tam si mě všiml dirigent Josef Votruba a nabídl mi spolupráci v Praze, ale hlavně píseň Pražská holka. Když se z ní stal hit, zařídil mi účinkování v kapele Plameny, ve které jsem byla společně s Jiřím Štědroněm a Janou Matysovou,“ zavzpomínala na své umělecké začátky.

Helena Vrtichová a její hit Pražská holka

Všude dobře, doma nejlíp

Přišlo zahraniční turné, účast na Bratislavské lyře, koncertní šňůry, vystoupení v rozhlase a v televizi. Od 18 let žila deset let na střídačku v Praze a v Bratislavě, ale vždycky se ráda vracela do rodného Nového Mesta nad Váhom. A v něm je jí také nejlépe, velkoměstský ruch jí rozhodně nechybí.

Prvorepubliková legenda byla nesmírně půvabná. Dvakrát vdaná herečka ale nakonec zůstala sama

Když musela ze zdravotních důvodů na krátký čas přestat se zpěvem, začala pracovat jako listonoška. „Třicet tři let a 130 dnů jsem dělala pošťačku,“ spočítala Vrtichová, která ale po uzdravení objížděla ve volném čase Slovensko s vlastním koncertním programem Diridonda a zpívala v zábavných TV pořadech. V nich se nechávala uvádět jako „zpívající listonoška z Nového Mesta nad Váhom“.

Zpívající tělocvikář (✝64) se nenechal zlomit ani rakovinou. Idol dívek a dam rozdával radost až do konce

V 90. letech se opět dostala na výsluní. Slovenská televize tehdy vysílala hudebně-soutěžní pořad Repete, který měl velkou sledovanost. „Dodnes z toho těžím,“ dodala Vrtichová. „V životě jsem si necvičila hlasivky, já jsem spíš přírodní. Když jsem dostala nabídku účinkovat v Repete, dostala jsem trému jako nikdy předtím.“ A tak trénovala i tři až čtyři hodiny denně, aby na pódiu uspěla.

„MTZ“ na stáří

Zpěvačka kvůli nemoci nemohla mít nikdy děti. A vdala se teprve nedávno – v 63 letech. Vzala si ale partnera, se kterým žila předtím dlouhé roky na psí knížku. Svůj pozdní sňatek zdůvodnili jako „MTZ“ – tedy materiálně-technické zabezpečení na stáří. „…přišlo období chřipek, byli jsme nemocní a hrozilo, že bychom mohli i umřít… kdyby dnes člověk zůstal sám, z jednoho důchodu by nevyžil. Tak proč to tomu druhému neusnadnit? Neberou se přece jen mladí, ale i staří a zkušení,“ svěřila energická Vrtichová novinářům z Nového času. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků