Marika Gombitová

Marika Gombitová Foto: Milan Malíček, Právo

Obrovské úspěchy a těžká havárie. Zpěvačka se zlatem v hrdle a hitem století s osudem bojuje statečně

Plavovlasá zpěvačka, k jejímž velkým vzorům patří Janis Joplin (✝27), zaujala každého svým krásně znělým, kovově zabarveným hlasem. Ale ještě dlouho předtím, než Marika Gombitová (*12. 9. 1956) dostala na hudební pódia, ji slýchali sousedé v jejích rodných Turanech nad Ondavou, kde zpívala v kostelním sboru. Muzikálnost zdědila Marika po otci, podle kterého byla poslušné, ne ale tiché dítě: „Už jako malá byla umělkyně. Hrála si ve sklepě a na dveře napsala: Hudba je můj život,“ řekl o své dceři otec Gombit.

Odstartoval to Úsmev

V roce 1976 se Marika (vlastním jménem Mária) Gombitová stala členkou legendární kapely Modus, ve které odstartovala svou hvězdnou kariéru.

Těmito krásnými slovy se s Mekym Žbirkou rozloučila jeho kamarádka Marika Gombitová

První velký úspěch zaznamenala se svěží rockovou písní Úsmev, která se díky svému chytlavému refrénu stala megahitem. Však s ní také kapela vybojovala v roce 1977 zlato na Bratislavské lyře. A právě tehdy začala zlatá éra nejen kapely Modus, ale i slovenského popu a rocku, která trvala do konce 80. let.

Začátky byly klopotné

Začátky s kapelou přitom nebyly tak zářné, jak by se dnes mohlo zdát. Modus se totiž rozhodl pro vlastní rockovou tvorbu bez přebírání zahraničních hitů, jak bylo tehdy „in“. Jeho koncerty nebývaly vyprodané a fanouškovská základna se rodila pomalu.

Marika Gombitová na pódiu ronila slzy dojetí: Co ji rozplakalo?

„Byla jsem velmi zklamaná. Odezva minimální. Začala jsem o sobě pochybovat. Uvědomila jsem si ale, že zpívám jinak než ostatní slovenské zpěvačky a že o své místo na slunci budu muset zabojovat,“ vzpomínala později Gombitová.

Jeden úspěch za druhým

V dalším ročníku (1978) Bratislavské lyry soutěžila Gombitová jako sólistka s písní Študentská láska a vyzpívala zlato. O rok později prezentovala baladu Vyznanie a získala stříbro. V roce 1980 získala bronzovou Bratislavskou lyrou za duet s Jánem Lehotským (75) Tajomstvo hier.

Talent Mariky Gombitové brzo překročil i hranice vlasti – jednu z cen získala na Schlagerfestivalu v Drážďanech. Vrcholem bylo vítězství na mezinárodním písňovém festivalu Intervize 1980 v polských Sopotech s písněmi Vyznanie a Chcem sa s tebou deliť.

Prostě to riskla. Tak začal vztah Marie Rottrové a jejího o 15 let mladšího třetího manžela

Maričiny vynikající pěvecké kvality definitivně potvrdil televizní muzikál Neberte nám princeznú, ve kterém si zahrála s Mekym Žbirkou (✝69) a Marií Rottrovou (80). Dobová hudební kritika ji nazývala plavovlasou ozdobu kapely Modus, což odpovídalo skutečnosti nejen po vizuální, ale i po hlasové stránce.

Její pěvecký projev se vyznačoval velkým hlasovým rozsahem, lehkostí, perfektním rytmickým cítěním, originálním frázováním a vyzařovala z něj radost a nespoutaná živelnost. Každá skladba, kterou Gombitová nazpívala, se automaticky stala hitem. Její alba šla na dračku a koncerty byly vždycky vyprodané.

Osudná havárie

Život talentované zpěvačky poznamenala navždy dopravní nehoda, k níž došlo 30. listopadu 1980, jejímž následkem ochrnula od sedmého obratle dolů, a zůstala trvale upoutána na kolečkové křeslo. Nepomohla ani operace od renomovaného neurochirurga.

Zpěvačka však statečně bojovala s osudem. Už v dalším roce vystoupila na Bratislavské lyře, natáčela nové písničky a nazpívala duet s Karlem Gottem (✝80). V roce 1983 vyprodala pražskou Lucernu.

Gombitová o největším snu! Ví, že na nohy se zřejmě už nikdy nepostaví

V roce 2005 ještě nazpívala duet s Miroslavem Žbirkou. Když v roce 2007 zvítězila její písnička Vyznanie v anketě Hit století, dojalo ji to. Zpěvačka se zlatem v hrdle chtěla letos v květnu vystoupit na koncertech v Bratislavě a v Košicích, ale od lékařů dostala zákaz vystupovat. Momentálně věří, že se zadaří a alespoň v prosinci vystoupí před fanoušky v Bratislavě. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků