Jiřina Švorcová

Jiřina Švorcová Foto: Dorian Hanuš, Právo

Věřila zločinné ideologii a nikdy nepřevlékla kabát. Známá herečka však prý nikdy nikoho neudala

Herečku Jiřinu Švorcovou (25. 5. 1928-8. 8. 2011) lidé obdivovali i nenáviděli. Byla oslavovaná pro svůj herecký talent i zatracovaná pro své přesvědčení. Neblaze proslula například svým vystoupením na Antichartě, kde mj. pronesla: „Proto však také pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz se kdekoli na světě – a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců – odtrhnou a izolují od vlastního lidu…“ Když dnes člověk slyší její plamenný projev, říká si: jak je možné, že tak slepě věřila zločinné ideologii?

Nikdy nepřevlékla kabát

To, že komunistické přesvědčení výbornou herečku poznamenalo, potvrdila i televizní hlasatelka a disidentka Kamila Moučková (✝92): „Byla to moc fajn holka, než se začala věnovat politice,“ řekla Moučková, kterou se Švorcovou pojila léta přátelství, i když každá stála na jiné straně barikády.

3 osudoví muži Kamily Moučkové (✝92). Prvního opustila, druhý si našel mladší, třetího jí přebrala Jana Brejchová

Švorcová coby kovaná soudružka byla aktivní na mnoha frontách – svého času spoluzakládala například Leninský svaz mladých, byla také členkou či předsedkyní nejrůznějších svazů a po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. Zajímavé ale je, že kabát nepřevlékla ani po roce 1989 a stejně jako předtím vystupovala především na komunistických oslavách Prvního máje, kde přednášela angažované básně.

Spoustě lidí pomohla

Na druhé straně je ale fakt, že Švorcová nikdy nikomu vědomě neublížila a svým kolegům se snažila vždycky spíše pomáhat. Například Janě Brejchové (82) pomohla sehnat byt (tehdy naprosto nedostatkové „zboží“), dalším kolegům dostala děti na školu aj.

Helena Růžičková (✝67) s oblibou rozdávala facky. Ani s korpulentní postavou neměla o muže nouzi

„Jiřina byla vždycky charakter. Mimo to, že je to neskutečně hodná ženská, tak řadě z nás pomohla,“ řekla o ní Helena Růžičková (✝67). Její slova potvrdila i scenáristka Markéta Zinnerová (80): „Jiřina Švorcová nikdy nikoho neudala, nikomu neublížila. To, že věřila tomu, čemu věřila, byla jiná věc. Ale lidsky a povahově to byla neskutečně hodná ženská.“

Samoobsluha snů

Švorcová byla absolventkou pražské Státní konzervatoře (dnes DAMU) a v letech 1951-1990 byla v angažmá Divadla na Vinohradech. Co se jejích filmových a televizních rolí týče, dnes si ji spojujeme hlavně s filmem Král Šumavy (1959), ve kterém hrála prodavačku Marii, jejíž manžel uprchl za kopečky.

Jiřina Švorcová dostala při natáčení Krále Šumavy zabrat. Štáb ji stahoval do močálu a chlapa jí přebrala Jirásková

A pak především s Annou Holubovou z mnohokrát reprízovaného seriálu Žena za pultem (1977). Při jeho premiéře pamětníci žasli – takhle skvěle zásobenou samoobsluhu reagující na sezónní nabídku jsme v Československu opravdu neměli…

Manželé a milenci

Zajímavý byl také hereččin soukromý život. Jejím prvním manželem byl dirigent Jindřich Rohan, kterému ale nasadila parohy s kolegou z vinohradského divadla Zdeňkem Řehořem (✝74). Když se vše provalilo, manžel jen trpělivě počkal, až aférka vyšumí. Po rozchodu jí Řehoř nemohl přijít na jméno: „Zdeněk mi to nikdy neodpustil. Z jeho strany to bylo velice vážné, chtěl si mě vzít,“ přiznala později Švorcová, která byla s Řehořem i nadále v angažmá vinohradského divadla a točili spolu také Ženu za pultem.

Ponížení hajného z Krkonošských pohádek: Zdeněk Řehoř (✝74) dostal kopačky od vdané Jiřiny Švorcové (✝83). A hned dvakrát!

Kvůli své další lásce, herci Jiřímu Valovi (✝76), se ale už rozvedla a na vlastní kůži pak poznala pravdivost rčení, že „pámbu peče oplatky“. Vala ji totiž podváděl s její nejlepší kamarádkou z divadla Jiřinou Jiráskovu (✝81). Štěstí našla až v náručí malíře, scénografa, ilustrátora a překladatele Vladimíra Šolty (✝53), za kterého se nakonec i provdala. Idylka ale neměla dlouhého trvání – po 11 letech herečka ovdověla.

Po roce 1989 se k ní veřejnost otočila zády, a protože Švorcová neměla děti, zůstala na stáří sama. Zemřela po těžké nemoci v léčebně dlouhodobě nemocných na pražských Malvazinkách. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků