Dana Vávrová a Jiří Procházka ve filmu Ať žijí duchové!

Dana Vávrová a Jiří Procházka ve filmu Ať žijí duchové! Foto: reprofoto Ať žijí duchové!

Před 45 lety se zamilovala do Dlouhého Janka. Láska Leontýnky z Ať žijí duchové! ale nebyla jen filmová

Bude tomu už 45 let, co se krásná Leontýnka zamilovala do Dlouhého Janka v jedné z nejkrásnějších dětských filmových komedií Ať žijí duchové! A láska to nebyla jen filmová, ale skutečná. Na rozdíl od scénáře ale bohužel neopětovaná a herečka Dana Vávrová, představitelka hlavní dětské role, se kvůli tomu dlouho trápila.

Pohádky mají vždy dobrý konec. Život si do scénáře ale příliš zasahovat nedá, a tak co na filmovém plátně vypadá idylicky, bývá často jen klam. Stejně tomu bylo i v případě dětských herců Dany Vávrové a Jiřího Procházky (představitel Dlouhého Janka).

Leontýnka (✝41) z Ať žijí duchové! zemřela příliš brzy. Statečný boj s vážnou nemocí

Z lásky nakonec nebylo nic, stopu v české kinematografii ale film zanechal významnou. Stejně jako nádherné písně Jaroslava Uhlíře, které si můžete připomenout v podcastu Výlety za klasikou rádia Classic Praha.

Najdete v něm i Leontýnčinu píseň Dumky, žalky a co já i romantickou My si na sebe počkáme. Pokud by vás přepadly drobné žalky, rozveselit se můžete písní Hajný je lesa pán. Mimochodem, filmovou hájovnu byste v okolí hradu hledali marně. Nachází se totiž jihozápadně od Prahy, v Malém Chlumci.

Takhle se změnil představitel Dlouhého Janka z Ať žijí duchové! Nikdy se neoženil a živí se hudbou

Vyrazte za Brtníky

Chcete-li se podívat, kde duchařský rod Brtníků z Brtníku žil, pak vyrazte na hrad Krakovec na Křivoklátsku. Možná budete překvapeni, jak zřícenina gotického hradu ve skutečnosti vypadá.

Návštěvníci, kteří na zříceninu zavítají, se mohou pokochat nejen krásnou krajinou kolem historické památky, ale i hledat přesná filmová místa, po kterých se proháněl Jiří Sovák coby duch Brtník.

Představitel Dlouhého Janka promluvil o zákulisí Ať žijí duchové!: Kvůli poprsí obdařených baletek dostal od režie vyhubováno

Řada návštěvníků, kteří pohádku Ať žijí duchové! dobře znají, se při návštěvě hradu pozastavují nad tím, proč filmaři nenechali hradu Krakovec střechu, kterou mu při natáčení vybudovali. Šlo ale pouze o filmový trik s malým modelem hradu. Model byl na hradě dokonce k vidění, později ale zmizel a už ho nikdo nenašel.

Ať už sami, s rodinou nebo přáteli, vyrazte na Krakovec a ponořte se jeho bohaté historie. Ty nejdůležitější milníky snadno dohledáte v podcastu Výlety za klasikou, který naleznete na webu rádia Classic Praha. 

Super.cz


Časová osa článků