Jiří Bartoška má nostalgický vztah k české legendě: Osobně vybral i pokřtil její limitovanou edici

Jiří Bartoška má nostalgický vztah k české legendě: Osobně vybral i pokřtil její limitovanou edici Foto: Palírna U Zeleného stromu

Jiří Bartoška má nostalgický vztah k české legendě: Osobně vybral i pokřtil její limitovanou edici

Nejstarší palírna svého druhu v Evropě – Palírna U Zeleného stromu stočila v rámci oslav 504. výročí svého vzniku novou limitku Staré žitné myslivecké. Letošní žitná whisky Stará žitná myslivecká Single Barrel 12yo nese chuť po bourbonu a na výběru sudu, ze kterého se 504 jedinečných lahví stáčí, se podílel i Jiří Bartoška.

Limitovaná edice Palírny U Zeleného stromu se vrací k roku 2018, a tedy i k pětistému výročí. „Tehdy poprvé jsme ručně stočili výroční edici Staré žitné myslivecké Single Barrel. Předtím jsme ji nechali osm let zrát v sudech po bourbonu, které byly vyrobeny z bílého amerického dubu,“ vysvětluje blend master Roman Petruš. Další sudy z tohoto ročníku, tedy roku 2010, ale nechal zrát v prostějovském sklepě dál. „Pravidelně jsem je ošetřoval a degustoval a letos po 12 letech zrání nastal ten správný čas, kdy se v jednom ze sudů krásně snoubily a harmonizovaly chutě a vůně,“ doplňuje Petruš.

Z návštěvy Jiřího Bartošky v Palírně U Zeleného stromu

Palírna U Zeleného stromu

Zásluhu na výběru letošního Single Barrelu má vedle blend mastera také herec Jiří Bartoška, který je už přes dva roky tváří whisky Stará žitná myslivecká Selection. Roman Petruš předvybral sudy a nechal Jiřího Barošku rozhodnout, ze kterého se bude limitka stáčet.

„Ví se o mně, že jsem velkým fanouškem dobré whisky. Zároveň mám z dob svých hereckých začátků nostalgický vztah k české legendě Staré žitné myslivecké. Proto jsem rád souhlasil, že se stanu tváří Staré žitné myslivecké Selection, která ukazuje, že i v Česku umíme dělat dobrou whisky. A nyní mohu společně s Palírnou U Zeleného stromu ukázat i novou limitovanou edici. Před časem jsem si s radostí udělal čas na to, abych spolu s Romanem ochutnal a vybral whisky, kterou budeme letos k výročí stáčet. Vybrali jsme společně sud číslo 78 a těší mě, že jsem dnes opět výroční whisky ochutnal a připomněl si její výjimečnou chuť,“ říká Jiří Bartoška, který novinku spolu s blend masterem v Prostějově také pokřtil.

Mezinárodní veletrh vína a lihovin ProWein

Palírna U Zeleného stromu

Stará žitná myslivecká Single Barrel 12yo se stáčí ručně přímo ve sklepě nejstarší palírny v Evropě. „Vůně této jedinečné edice s měděnou barvou je jemně nasládlá, s náznaky tabáku a dubového dřeva. Chuť je velmi jemná, harmonická a podbarvená tóny sušeného ovoce, převážně švestky a mírně i fíků, díky dlouhému zrání v sudech má ale zároveň silnou dřevitost. V pozadí vystupuje karamel, vanilka a také máslové sušenky,“ popisuje Petruš.

K dispozici bude pouze 504 kusů lahví. K dostání budou v podnikové prodejně v Prostějově, na e-shopech (alkohol.cz, lihovarek.cz, La-Vin.cz, Destilerka.cz, Alza.cz ) a ve vybraných barech. Orientační cena je 2 000 korun.

Stará žitná myslivecká

Palírna U Zeleného stromu 

Tento článek nevyjadřuje názor redakce.

Seznam Advertorial


Časová osa článků