Dvě herecké osobnosti v akci

Dvě herecké osobnosti v akci Foto: Bontonfilm

Žák a jeho učitelka se po letech potkali před kamerou. Očekává se koncert hereckých legend

Je to zvláštní, ale tyto výrazné herecké osobnosti se ještě nikdy se nepotkaly při žádné příležitosti. Karla Rodena (60) a Reginu Rázlovou (75) ale herectví před mnoha lety propojilo, když herečka označovaná za sexsymbol normalizace učila jednoho z budoucích nejúspěšnějších českých herců na DAMU.

Karel Roden patří společně s Ivanou Chýlkovou, Evou Holubovou, Vilmou Cibulkovou či Pavlem Vítkem do hvězdného absolventského ročníku 1985.

Tohle se jen tak nestává: Karel Roden po dlouhé pauze ukázal svou půvabnou manželku

V celovečerním filmu Tancuj, Matyldo byli Roden a Rázlová obsazeni do rolí naprosto rozdílných charakterů, bývalé barové zpěvačky a bohémské Matyldy, u níž propuká Alzheimerova choroba, a jejího syna, citově uzavřeného soudního exekutora Karla.

Scénář filmu postupně vznikal celých sedm let a je inspirovaný skutečným příběhem, který se odehrál v rodině scenáristky Nataši Slavíkové a režiséra a scenáristy Petra Slavíka. Příběh poukazuje na to, že nemoc nemusí být jen komplikací, ale naopak životní příležitostí vydat se na cestu uzdravení v okruhu rodiny a blízkých.

Sexbomba normalizace o sobě mluví zbytečně kriticky: Jsem velká, tlustá a stará

Tvůrci chtějí zároveň připomenout, že s rozšiřováním nemocí typu Alzheimerovy choroby v současné společnosti přibývá i těch, kterých se toto téma stále více týká a chtějí o něm veřejně mluvit.

Žánr filmu - tragikomedie - slibuje řadu dramatických, ale i humorných situací. „Náš příběh obsahuje motivy, jako jsou nemoc, smrt, rozpad tradičních rodinných vazeb a jako takový nemůže být bezstarostnou komedií, nicméně v žádném případě nerezignujeme na diváka. Naopak. V tématu hledáme momenty naděje a životního optimismu, možnosti vlastního obohacení a díky osobní zkušenosti víme, že soužití rodiny s takto nemocným členem přináší množství komických či tragikomických situací,“ říkají Nataša Slavíková a scenárista a Petr Slavík.

Takto nyní vypadá sexsymbol 70. a 80. let. Proč Regina Rázlová odmítala osmnáct let role?

Na otázku, proč do hlavních rolí obsadili právě tyto dva herce a co si od jejich propojení slibují, odpověděli: „Kromě toho, že jsou to oba vynikající herci a typově do svých postav přesně zapadají, jim příběh dává možnost ukázat své herecké umění v polohách pro ně nových.“

Pro Reginu Rázlovou je to další krásná herecká příležitost. Dlužno dodat, že herečce byla před lety diagnostikována jiná závažná choroba, roztroušená skleróza. I přes tuto překážku se jí daří dál pracovat. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků