Zdena Hadrbolcová

Zdena Hadrbolcová Herminapress

Herečka z filmu Už zase skáču přes kaluže vlastní děti nikdy neměla. V rolích maminek ale excelovala

Do diváckého povědomí vstoupila rolí starostlivé maminky ve filmu Už zase skáču přes kaluže (1970). Těch maminkovských rolí ale ztvárnila Zdena Hadrbolcová (*13. 7. 1937) během kariéry velké množství – připomeňme alespoň filmy Páni kluci (1975), Návrat idiota (1999) nebo František je děvkař (2008).

Novinařina nevyšla

Zatímco většina herců měla ke kumštu blízko už v dětství, u Zdeny Hadrbolcové to bylo jinak. Toužila stát se novinářkou, ale protože její tatínek měl politický škraloup, dveře na žurnalistiku měla uzavřené. A tak se jako absolventka francouzského gymnázia přihlásila na DAMU, protože tam o přijetí či nepřijetí nerozhodoval kádrový posudek, ale talent. A toho měla Zdena Hadrbolcová naštěstí na rozdávání.

Lívance bez vajec neuděláte

Po absolutoriu hrála třicet let v Divadle S.K. Neumanna (dnes Divadlo Pod Palmovkou) a poté jsme ji mohli vídat na různých pražských scénách, mj. v Rubínu, Divadle Na zábradlí, Divadle v Řeznické aj. Svou filmovou kariéru začala Zdena Hadrbolcová drobnou úlohou v psychologickém dramatu Jiřího Krejčíka (✝95) Probuzení (1959). Od té doby odehrála bezmála 130 rolí, přičemž éru vlídných, mírných a milujících maminek, tetiček a chápajících učitelek odstartovala právě úlohou Adamovy (Vladimír Dlouhý ✝52) maminky ve slavném dramatu Už zase skáču přes kaluže.

Po kom jsou dvojčata zesnulého herce Vladimíra Dlouhého (✝52)? Jejich maminka, známá ze Specialistů, promluvila

Z natáčení se dochovala i úsměvná vzpomínka. Režisér Karel Kachyňa (✝79) chtěl jednou točit scénu, ve které měla její postava smažit lívance. Nastal ale problém – filmaři s sebou nevzali vejce a zkuste udělat lívancové těsto bez nich. Herečka si ale poradila. Zašla za jednou místní paní a vajíčko si u ní vyprosila.

Filmová maminka bez dětí

Zdena Hadrbolcová hrávala sice maminky, ale sama děti nikdy neměla. Mateřství pro ni nikdy nebylo prioritou: „Byla to moje volba. Nikdy jsem si neuměla představit, že bych měla svoje vlastní… Mnohokrát jsem přemýšlela, jak by se mi život změnil, kdybych děti měla, a ony se třeba nepovedly. Je to celoživotní úvazek a někdy, jak vidím kolem sebe, je to nejen radost, ale občas je to i velmi těžké,“ svěřila se herečka, která se vdala jen jednou.

Tohle je opravdu Létající Čestmír: Už mu táhne na padesátku a určitě byste ho na ulici nepoznali!

Manželství se studentskou láskou ale dlouho nevydrželo. Po této zkušenosti si řekla, že jeden karambol jí úplně stačí. Se svým životním partnerem, dokumentaristou a kameramanem Jiřím Průchou, žila pak dlouhá léta na psí knížku. Jejich vztah prý vydržel především díky obrovské vzájemné toleranci a možná i proto, že žili bez posvěcení úřadů.

Kolik řečí umíš…

Na žurnalistiku sice jít nemohla, ale láska k psanému slovu ji provází po celý život. V 60. letech psala fejetony z cest po Evropě do tehdy velmi respektovaných Literárních novin. Na kontě má i vlastní detektivní román Paraple paní Černé. A zúročila také své skvělé jazykové znalosti – kromě francouzštiny ovládá plynule angličtinu a italštinu, a tak pro Divadlo Na Zábradlí přeložila například hru irského dramatika Briana Friela s názvem Afterplay. Dokonce si napsala scénář pásma Ach, kdybyste věděli, s jakou okouzlující ženou jsem se seznámil v Jaltě.

Dětská herecká hvězda z fimu Páni kluci a populární Majda z Kouzelné školky. Její děti ji měly zakázanou

Zdena Hadrbolcová slaví ve středu 85. narozeniny, což by jí nikdo nehádal. Vypadá pořád velmi dobře, je štíhlá, obléká se mladistvě – je mj. milovnicí nejrůznějších pokrývek hlavy – a ve formě se udržuje plaváním, jízdou na kole a dlouhými procházkami. Přejeme, ať této sympatické dámě vydrží její výborná kondice ještě dlouhá léta. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků