Adina Mandlová a Raoul Schránil

Adina Mandlová a Raoul Schránil Foto: archiv Právo

Patnáctiletá ctitelka se vetřela až k němu domů. Hereckého krasavce divačky milovaly, komunisté ho poslali k lopatě

Pohlednému herci vysoké, ztepilé postavy slušel frak jako málokomu. Však ho také Raoul Schránil (24. 3. 1910-20. 9. 1998) uměl nosit s patřičným šarmem a vrozenou elegancí. Coby atraktivní herecký typ byl obsazován především do salónních komedií a jeho postavy lékařů, mladých bankéřů nebo ministerských tajemníků byly většinou zamilované do krásné hlavní hrdinky. Herec, který svým figurám říkal „oblečení paňáci“, nechyběl ve 30. a 40. letech v žádném filmovém „kasaštyku“ a jeho partnerkami byly naše největší hvězdy Adina Mandlová (✝81), Hana Vítová (✝73), Nataša Gollová (✝76) nebo Věra Ferbasová (✝62).

Jazykově vybavený pro diplomacii

Narodil se do rodiny právníka a bývalé operní pěvkyně. Exotické křestní jméno Raoul dostal podle francouzského rodinného přítele. Protože v jeho rodném Mostě často propukaly protičeské demonstrace německých nacionalistů, rozhodla se rodina město opustit. Nejprve přesídlili do Vídně a po první světové válce do Prahy. Rodiče si pro synka vysnili dráhu kariérního diplomata, a tak mladý Schránil navštěvoval české, německé a francouzské školy.

Milovala ho Adina Mandlová, která mu posílala balíčky do koncentráku. Známý herec ji ale po válce drsně odkopl

Díky tomu ovládal skvěle všechny tři jazyky. Nakonec se však dostal k herectví, a to zásluhou svého bratrance, režiséra Karla Antona (✝80), který si všiml jeho talentu, a vyjednal mu i místo v Divadle Vlasty Buriana.

Pronásledovaný idol

Urostlého krasavce si záhy všimli také filmaři. Svůj debut před kamerou si Schránil odbyl v roce 1935 v dramatu Viktorka a jeho hvězdná kariéra se úspěšně rozjela. Líbil se kolegyním i divačkám a naháněly ho jedny i druhé.

Milenec slavných krásek a vynikající herec měl tragický konec. Deprese a hrůzná smrt udušením

Jistá fanynka, které nebylo snad ani patnáct let, se dokonce vetřela k němu domů. „Někdy jsem se musel před ženami spasit útěkem. Dokonce velmi často,“ přiznal později Schránil, jehož ctitelky měly smůlu. Herec se záhy oženil a s manželkou Růženou vychovával syna a dceru.

Soudruzi ho poslali k lopatě

V 50. letech nebylo mnoho příležitostí pro elegána ve fraku a do montérek se jeho typ opravdu nehodil. Herec navíc strávil tři čtvrtě roku ve vyšetřovací vazbě na Pankráci kvůli podezření z úmyslu emigrovat a jen o vlásek unikl obvinění z vlastizrady. Noví mocipáni mu to stejně dali „sežrat“ a Schránil nakonec skončil jako dělník na stavbě Mostu inteligence a Stalinova pomníku na Letné. Působil také jako zeměměřič. V těžké době se mu navíc rozpadlo manželství…

Ztráta důstojnosti, schovávání před světem i předpověď vlastní smrti: Životní konce slavných komiků byly hodně trpké!

Určité rehabilitace se Schránil dočkal v 60. letech, kdy získal angažmá v mladoboleslavském divadle. Zájem o něj projevili i filmaři. Až do první poloviny 90. let se tak objevoval v nejrůznějších filmech, TV inscenacích a seriálech, povětšinou v menších rolích, mj. Skandál v Gri-Gri baru (1978), Křtiny (1981), Svědek umírajícího času (1990), Šakalí léta (1993) či Dynastie Nováků (1982), Létající Čestmír (1983) a Uctivá poklona, pane Kohn (1994). Dostával také nabídky ze zahraničí, včetně divadelních.

Gentleman ze staré školy

V 60. letech se také podruhé oženil a manželka Věra zůstala po jeho boku až do smrti. Noblesa, s níž hrál své filmové milovníky, mu byla vlastní po celý život, o čemž svědčí i jeho vlastní zkušenost: „Šel jsem po Praze a nikde jsem neviděl čističe bot,“ posteskl si jednou. Právě tato příhoda krásně ilustruje, kam se naše společnost posunula během Schránilova života – od prvorepublikového šarmu po upachtěnou a nepříliš vzhlednou současnost. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků