Stanislav Fišer

Stanislav Fišer Profimedia.cz

Zemřel český hlas Vinnetoua: Do hereckého nebíčka se odebral Stanislav Fišer (✝90)

Ve věku 90 let zemřel český herec a dabér Stanislav Fišer, který propůjčil hlas legendárnímu Vinnetouovi nebo inspektoru Clouseauovi z Růžového pantera. Hercův odchod potvrdila jeho partnerka Antonie.

"Standa už není, je v hereckém nebíčku, zemřel v noci po dlouhé nemoci," potvrdila Blesku.

Fišer prodělal v roce 2004 rakovinu hrtanu a od té doby mluvil s pomocí hlasovém přístroje. Zdravotní potíže ho v poslední době trápily a skončil dokonce na vozíku.

„Jsem nemocný, ale moc. Jsem na vozíku. Málo vidím a psát rukou nemohu vůbec. Držte mi palce, možná jsem teď na řadě,“ komentoval v říjnu 2020 odchod kamaráda a kolegy Karla Fialy.

Český hlas Vinnetoua Mayovky nikdy nečetl. Jaká věta v legendárním filmu mu dělala největší problém?

Ačkoliv byl herecky velmi aktivní, zahrál si například v seriálech Hříšní lidé města pražského (1969) a Pan Tau (1972) nebo ve filmech Pěnička a paraplíčko (1970), Smrt černého krále (1971) či Drahé tety a já (1974), proslul hlavně dabingem.

„Málokdy se stane, aby herec byl populární kvůli dabingu. Já jsem asi jeden z mála, koho dabingová role proslavila. To holt dělá ta postava Vinnetoua,“ svěřil Stanislav Fišer Filipu Minaříkovi. „Kde jsou mé televizní a divadelní role? Marná sláva, hlavní je Vinnetou. Herecky mě de facto zdeptal, ale to už je život. Neměnil bych," dodal.

Stanislav Fišer začínal u E. F. Buriana a od roku 1959 působil v Divadle ABC, kde sdílel společnou šatnu s Janem Werichem (✝75). Této scéně, která byla posléze začleněna pod Městská divadla pražská, zůstal věrný přes půl století a vytvořil zde přes osm desítek rolí. 

Super.cz


Časová osa článků