Eva Hurychová

Eva Hurychová Herminapress

Pamatujete si na interpretku osmdesátkového hitu Já přijdu? Vitální sedmdesátnice je aktivní nejen jako zpěvačka

Svého času vyprodávala koncertní sály a její hity Já přijdu, Chybička se vloudí, Má sestra Helga nebo To chce mít svůj systém znal u nás každý. V posledních letech se ale Eva Hurychová (*25. 7. 1951) věnuje především obětem domácího násilí. Zpěvačka je navíc i důkazem, že úspěšně studovat se dá v každém věku.

Eva Hurychová vyrůstala v Liberci, kde také odmaturovala na střední zdravotnické škole. Jenže ji to táhlo ke kumštu, a proto se přihlásila se na AMU. Sice ji nevzali, ale v Praze už zůstala. Večerně studovala na Lidové konzervatoři (dnes Konzervatoř Jaroslava Ježka), a protože byla nadána i „básnickým střevem“, psala také vlastní písně a texty.

Parodie na Sandokana

V hlavním městě vystupovala s několika skupinami a účinkovala v různých hudebních a zábavných pořadech. Významné pro ni ale bylo především setkání se skupinou Bacily v roce 1982 – právě s tou natočila své největší hity. Asi nejznámější byl její duet s Janem Neckářem (73) Já přijdu, který se dočkal i klipu parodujícího seriál Sandokan.

Jak bydlí Koudelka z Jáchyme, hoď ho do stroje? Tuhle vilku mu budete závidět!

V roce 1986 založila Hurychová vlastní doprovodnou skupinu Pudr a krátce koncertovala i s ostravskými Plameňáky. Psala hudbu a texty také pro své kolegy, mj. i pro Michala Davida (61) či tehdy populární duo Hložek-Kotvald. Po roce 1989 účinkovala v zájezdových pořadech Luďka Soboty (78) či Jana Rosáka (74).

Návrat na scénu

Když se Evě Hurychové narodila v roce 1993 dvojčata Kristýna a Barbora, rozhodla se, že se jim bude věnovat naplno. Svoji pěveckou kariéru ukončila. Vrátila se k ní o třináct let později, v roce 2006, ale podařilo se jí navázat vcelku bez problémů.

Hvězdička osmdesátých let Eva Hurychová se pochlubila dcerami dvojčaty: I po šedesátce je to šťabajzna!

Hned v dubnu 2007 ji herečka Marcela Kyselová (49) požádala o zkomponování duetu, který spolu nazpívaly. Píseň Kdo to vzdává, nevyhrává úspěšně bodovala i v hitparádě Česká dvanáctka Českého rozhlasu a dostala ocenění Zlatá česká dvanáctka 2007.

Podává pomocnou ruku

Hurychová se hodně angažuje v pomoci obětem domácího násilí. Už v roce 2006 založila Evinu schránku. „U násilí oběti často zažívají pocity bezmocnosti a v tomto stavu udělají zbytečné chyby. Mou snahou je, aby se jich co nejvíc vyvarovaly. Ženy jsou oběťmi cca z 95 procent případů a prožívají mnoho společného. Ať jde o strach z agresora, starosti, kam půjdou, stud, co tomu řeknou lidé, lítost, že rozbijí rodinu,“ píše zpěvačka na svých webových stránkách, kde také uvádí kontakt, kam jí mohou oběti domácího násilí napsat.

Nezaměnitelný hlas i úsměv: Mrkněte, jak šel čas s interpretkou osmdesátkového hitu Já přijdu

Eva Hurychová je pořád v jednom kole. Pořádá besedy na školách a v knihovnách, před časem vydala také album Chybička se vloudí, které je kompilátem jejích starších hitů i novinek a rarit. Jako zpěvačka umí totiž zabrousit do spousty žánrů – sedí jí například i cikánské lidovky.

Kvůli pomoci obětem domácího násilí se rozhodla také doplnit si vzdělání. V roce 2015 získala magisterský titul na Technické univerzitě v Liberci a o pět let později obhájila na Univerzitě Karlově – Husitské teologické fakultě i disertační práci k titulu PhD.

„Studium vzešlo přirozeně a z vlastní zodpovědnosti. U pomoci druhým by měla být odpovídající odbornost,“ vysvětlila v jednom rozhovoru důvod, proč se „na stará kolena“ pustila do studia. Eva Hurychová je dnes také šťastnou babičkou. Ve volném čase ráda relaxuje s knihou, dobrým filmem a hudbou či popovídáním s přáteli. Z vůní preferuje luční kvítí. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků