Libuška Šafránková a Roman Čada ve filmu Můj brácha má prima bráchu

Libuška Šafránková a Roman Čada ve filmu Můj brácha má prima bráchu Foto: NFA

Prcek Martin z filmu Můj brácha má prima bráchu byl velkou hvězdou. Proč ale nezůstal u herectví?

Mít mladšího sourozence bývá někdy za trest, ale pokud vám rodiče nějakého nadělili, jistě jste s ním zažili i spoustu legrace a nečekaných překvápek. Své o tom ví i Honza Pavelka (Jan Hrušínský), jehož mimořádně podnikavý mladší bratr Martin zvaný Prcek (Roman Čada) si bere na starost i jeho milostný život a řeší za něj veškeré přešlapy a omyly.

Oddechovku Můj brácha má prima bráchu (1975), ve které se vrátíme do dob, kdy u nás byla ještě povinná dvouletá vojna a slečny se stávaly maminkami krátce po maturitě, nabídne Televize Seznam v úterý 3. května od 20 hodin.

Svatba nebude!

Podle scénáře bylo Honzovi 19 let, jeho přítelkyni Zuzaně pouhých 17. Ve skutečnosti ale byla její představitelka Libuše Šafránková o dva roky starší než Jan Hrušínský.

Pletky s Janžurovou, milenky i vtípky s Brodským: Co všechno nevíte o charizmatické hvězdě Návštěvníků?

Oběma mladým hercům to na plátně moc slušelo, a tak se vyrojily spekulace, že se do sebe zakoukali i v reálu. Dokonce se mluvilo o chystané svatbě. Hrušínský ale tyto informace v rozhovoru pro mládežnický časopis Pionýrská stezka rázně popřel.

Škatulata, hejbejte se…

V rolích Honzových rodičů se objevili Slávka Budínová a Josef Bláha, Zuzaniny pak ztvárnili Blažena Holišová a Vladimír Menšík.

„Carevna“ Slávka Budínová se vdávala až v 53 letech. Jako vdova propadla alkoholu a halucinacím

Zajímavé je, že režisér Strnad původně chtěl, aby Holišová hrála Bláhovu manželku a Budínová Menšíkovu. Bláha si ale s Budínovou dobře rozuměl a znali se dobře už z dřívějška, a tak režisér nakonec oba manželské páry přeskládal.

Radši inženýrem než hercem

Asi největší pozornost upoutal tehdy 13letý Roman Čada v roli „prima bráchy“. Tenhle talentovaný kluk stál před kamerou poprvé, když mu bylo deset let – v jedné pražské škole si ho vybrala režisérka Věra Plívová-Šimková do svého filmu Přijela k nám pouť (1973). Jako dětská hvězda účinkoval Čada v řadě dalších filmů, mj. Terezu bych kvůli žádné holce neopustil (1976) nebo Brácha za všechny peníze (1978).

Ponížení hajného z Krkonošských pohádek: Zdeněk Řehoř (✝74) dostal kopačky od vdané Jiřiny Švorcové (✝83). A hned dvakrát!

Všichni mu předvídali zářnou hereckou kariéru, ale Čada si neuměl představit, že by ve filmovém prostředí zůstal. A to i přesto, že mu role všetečného Martina přihrála velké množství fanynek. Přemlouval ho i Zdeněk Řehoř, který ho chtěl připravit aspoň ke zkouškám na FAMU, že by mohl vystudovat režii. Talentovaný mladík ale po maturitě na žádný umělecký obor nezamířil.

Vystudoval ČVUT, a dokonce byl jako student tak nadaný, že získal několik prestižních ocenění v oboru fotovoltaiky. Jeho životními zájmy se staly sluneční plachetnice a informatika. Svou úplně poslední roli si střihl v TV filmu Králíci s moudrýma očima (1982).

S Menšíkem bylo veselo

Na natáčení filmu Můj brácha má prima bráchu má Čada hezké vzpomínky. Se staršími kolegy vycházel dobře, jen v taxíku s nimi nejezdil rád. Pánové v autě kouřili a bylo jim jedno, že vedle nich sedí dítě. Od té doby cigaretový kouř nesnáší a kouření ho nikdy na rozdíl od mnohých vrstevníků nezlákalo.

Plejáda dětských hvězd ve filmu Přijela k nám pouť: Kdo u herectví zůstal a koho odradily intriky?

Potvrdil také, že s Menšíkem se opravdu nikdo nenudil. Nejlepší chvilky zažívali v maskérně, kde herec sázel jeden vtip za druhým. Všichni se prý smáli tak nahlas, až se třásla celá místnost. Čada také rád vzpomíná na Libuši Šafránkovou, se kterou se sešel už v muzikálu Přijela k nám pouť, a dále hlavně na Zdeňka Řehoře, což byl podle něj moudrý pán, který měl doma velkou knihovnu a jezevčíka.

Ve filmu Můj brácha má prima bráchu se můžeme setkat i se známým písničkářem Janem Nedvědem. Ve scéně, kdy je Honza na nádraží, kolem něj projde s kytarou. A hned v dalším záběru ho pak vidíme hrát a zpívat. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků