Rodinné trampoty oficiála Tříšky

Rodinné trampoty oficiála Tříšky Foto: Televize Seznam

Rodinné trampoty oficiála Tříšky: Kdo měl problém se jménem a kteří herci měli ztvárnit nerudného ouřadu?

O tom, že Saša Rašilov st. byl pan herec, svědčí jeho geniální ztvárnění nervózního a nerudného úředníka bytového úřadu v komedii Rodinné trampoty oficiála Tříšky. Film měl v našich kinech premiéru 30. prosince 1949, a ačkoli jde o budovatelskou agitku naznačující, že fyzická práce a souhra kolektivu vyléčí každý neduh, Rašilovův mimořádný komediální talent ji povýšil na dobrou komedii. Však také herec dostal za svůj jedinečný výkon Národní cenu.

U Rodinných trampot oficiála Tříšky se dobře pobavíte i s odstupem času. Nejbližší příležitost budete mít 26. dubna od 20 hodin na Televizi Seznam.

20 let od úmrtí Vlastimila Brodského (✝81). Které slavné herečce utekl od oltáře a u koho musel skousnout nevěru?

Hrdina snímku Odon Tříška si zničí duševní zdraví prací na bytovém úřadě při poválečné krizi bydlení. Společně s manželkou a dětmi, jimž coby hlava rodiny autoritativně velí, hledá lék pro své nemocné nervy nejprve v penzionu Harmonie. Zde se ho však nedočká, a tak vyrazí jinam. Během cest je Tříškova rodina omylem zaměněna za žňové brigádníky, kteří měli přijet pomáhat do pohraniční vísky Horky. A nervově labilního pana Tříšku čeká nakonec vysoce účinná léčba fyzickou prací…

Vlk se nažral…

Film vznikl v době, kdy byly poptávány „veselohry nového typu“, popř. „s novým obsahem“ – i komedie měly totiž především ideologicky vychovávat. Režisér Josef Mach však stihl snímek dokončit v době, kdy vzájemná pomoc byla ještě o radosti, a obešel se bez „soudruhování“ a sovětských poradců. Jeho další komedie Racek má zpoždění (1950) se už propagandistickým tlakům nevyhnula.

Zákulisí filmu Dařbuján a Pandrhola: Kvůli komu šel Frič na kobereček a co měl za zlé Josef Hlinomaz Jiřímu Sovákovi?

Bez publika jako ryba na suchu

Režisér chtěl původně do hlavní role obsadit Vlastu Buriana, ale ten měl v té době zákaz hraní. Zkoušel také Jaroslava Vojtu, který ale v roli nebyl tak dobrý, jak si představoval. Jeho očekávání naplnil až Saša Rašilov st.

Zajímavé je, že sám herec prý práci před kamerou příliš nevyhledával – scházel mu kontakt s publikem, na který byl jako dlouholetý člen činohry Národního divadla (1921-1955) zvyklý. Hercova filmografie tak není příliš obsáhlá – za jeho životní roli lze považovat postavu bodrého vycpavače zvěře Barvínka v komedii Přijdu hned (1942), ke které si společně s Otakarem Vávrou napsal námět a scénář.

Hrál romantické hrdiny a milovníky, ale i Klementa Gottwalda. Herce (✝79) prý hodně trápily odstáté uši

Co jste možná ještě nevěděli

V Rodinných trampotách oficiála Tříšky si po boku Saši Rašilova zahráli mj. Jarmila Kurandová, Rudolf Hrušínský, Stanislav Fišer, Alena Kreuzmannová či Antonín Šůra, kterého známe především jako anděla Theofila z pohádky Hrátky s čertem (1956).

Točilo se během divadelních prázdnin roku 1949, po kterých se měl Rašilov vrátit na prkna své domovské scény. Jenže se to nestihlo a bylo třeba, aby herec zůstal na place. Ředitel Barrandova, který měl příkaz dokončit film stůj co stůj, použil lest: poslal Rašilovovi telegram, že je v divadle omluven. Herec tak v klidu filmoval dál a všechno prasklo až v momentě, kdy mu volala manželka, že ho shánějí v divadle…

Němcům se nelíbil, legendární Henry Fonda spadl ze židle. Lipského film přitom vůbec nechtěl vidět

Problém se jménem

Točilo se v Jetřichovicích, v Jablonném v Podještědí, některé záběry vznikly ve Vysoké Lípě, v Kunraticích u Cvikova či na již neexistujícím nádraží Praha-Těšnov. Celý štáb byl ubytovaný v penzionu Starý mlýn v Jetřichovicích. Zajímavé je, že po uvedení filmu do kin měli diváci i kritici problémy s příjmením hlavního hrdiny. Domnívali se, že jeden z háčků je přebytečný, a proto psali a říkali Tříska. Slovenští novináři zase jméno uváděli v podobě Třístka. 

Super.cz


Časová osa článků