Olena Zelenská (archivní foto)

Olena Zelenská (archivní foto) Profimedia.cz

Olena Zelenská popsala děsivé probuzení do války: Prezident řekl jedinou větu

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská popsala den, kdy do její země vtrhla ruská armáda a rozpoutala válku. Stalo se tak 24. února brzy ráno. „Začalo to,“ byla dle první dámy jediná slova prezidenta Volodymyra Zelenského, než se vydal k vojenským povinnostem.

Prezidentský pár mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní probudily hlasité zvuky, později se ukázalo, že šlo o exploze. Manžela od té doby neviděla, ve spojení jsou po telefonu, řekla Zelenská v rozhovoru pro ukrajinskou Vogue.

Scenáristka, která nechtěla být slavná: Kdo je ukrajinská první dáma Olena Zelenská?

Manželé vychovávají sedmnáctiletou dceru a devítiletého syna. „Není potřeba dětem něco vysvětlovat. Vidí všechno, stejně jako jiné děti na Ukrajině. Zcela jistě to není něco, co by měly vidět, ale děti jsou tak upřímné. Nemůžete před nimi něco skrývat,“ míní Zelenská.

Dle jejích slov se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl rozdělit lid její země, to je ale u Ukrajinců nemožné, říká. „Když je jeden z nás mučen, znásilněn nebo zabit, cítíme, jako bychom byli všichni mučeni, znásilněni nebo zabiti,“ uvedla s tím, že v touze bránit zemi Ukrajince žene osobní hněv a bolest.

Emočně rozervaný Sean Penn popsal setkání s prezidentem Zelenským: Sešli se v den, kdy ruská armáda napadla Ukrajinu

Olena Zelenská je považována za jednu z nejvlivnějších Ukrajinek, s lidmi i v těchto dnech komunikuje alespoň skrze sociální sítě. Spoluobčanům mimo jiné vzkázala, že je pyšná, že s nimi žije v jedné zemi.

Aktuální informace o válce na Ukrajině sledujte zde

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků