Pavel Kříž jako lehendární Štěpán Šafránek v sérii o Básnících

Pavel Kříž jako lehendární Štěpán Šafránek v sérii o Básnících Foto: reprofoto Jak svět přichází o básníky

Romantik s velkýma smutnýma očima umí i drsné role. Podívejte se, jak šel čas se Štěpánkem z Básníků

Herec Pavel Kříž (61) se do myslí diváků zapsal především coby představitel lékaře s duší básníka Štěpána Šafránka ze slavné filmové série o Básnících. Dnes už je ze sympatického herce šedesátník, ale mnozí z nás ho vidí pořád jako romantického mladíka s velkýma smutnýma očima, který prožívá trable s láskou.

Mezi zatím posledním filmem Jak básníci čekají na zázrak z roku 2016 a prvním dílem série uplynulo dlouhých 34 let. Samotný Pavel Kříž nikdy nevěřil, že se z něj stane známý herec. Ještě předtím, než si zahrál v Básnících, měl už za sebou několik menších rolí, ale až po úspěchu legendární série Dušana Kleina, se velmi rychle zařadil mezi nejpopulárnější československé herce.

Co nevíte o filmových Básnících? Borůvka se nechtěla svlékat, Kendy a Šafránek odnesli natáčení trojkami z chování

Koncem 80. let se ale Kříž rozhodl emigrovat do Kanady a načas změnil profesi. Na univerzitě ve Vancouveru vystudoval psychoterapii a později pracoval v domovech pro seniory jako terapeut. V 90. letech se vrátil do Česka a potěšil tak řadu svých fanynek, které ho opět začaly vídat nejen na televizních obrazovkách, ale i divadelních prknech.

Premiéra Pražských orgií: Pavel Kříž se pochlubil půvabnou manželkou

Kromě další dílů Básníků se objevil například v dramatu Vůně vanilky (2001), filmu Pražské orgie (2019) nebo v seriálech Hotel Herbich (1999), Místo zločinu Ostrava (2020) či Hlava Medúzy (2021). Rád vzpomíná také na natáčení pohádek, včetně té první O statečném kováři (1983). Nemíval v nich jenom kladné role – výzvou pro něj byl například záporák Albrecht z Krvenos z dobrodružného středověkého příběhu Ať žijí rytíři! (2009). V Renčově snímku Lída Baarová pak ztvárnil Adolfa Hitlera.

Už to není něžný Štěpánek z Básníků: Po Hitlerovi se z Pavla Kříže stal tenhle děsivý upír i papež!

Loni se před kamerou sešel také se svým věrným souputníkem Kendym z Básníků Davidem Matáskem. V seriálu Polda si ovšem opět zahrál ukázkového záporáka a dokázal, že se umí vymanit z role hodného Štěpánka.

Před dvanácti lety se především divačkám předvedl v taneční show StarDance, kterou vyhrál po boku Alice Stodůlkové a ukázal, že kromě tanečního umění neztratil nic ze své popularity. Jak šel čas s Pavlem Křížem si připomeňte v naší galerii. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků