Frank Towen

Frank Towen Foto: ČTK/Bartoš Stanislav

Učil tančit Gotta, Korna a daší popové hvězdy. Mistra stepu (✝79) na sklonku života trápily série infarktů

Mladším ročníkům jméno tohoto umělce možná nic neříká, a tak je nejvyšší čas to napravit. Frank Towen (27. 10. 1912 – 27. 12. 1991) byl legendární choreograf, tanečník a kreativní tvůrce moderního tance, kterého nám záviděli i ve světě.

A právě on zasvětil do tance naše největší pop hvězdy – lekce u něj brali Karel Gott (✝80), Jiří Korn (72), Václav Neckář (78), Josef Laufer (82), Jana Kratochvílová (69), duo Kamélie nebo dívčí vokální skupina Jezinky. Stavěl také choreografie a stepařská čísla Heleně Vondráčkové (74), například k jejím písním Miláčku a Tentokrát se budu smát já.

S knírkem a v roláku

Frank Towen (vlastním jménem František Novotný) na pódiu vždy vynikal, a to nejen díky svému pohybovému talentu.

Její moč prý voní po jablkách i květinách: Takhle výstřední zpěvačka (67) vypadala v době, kdy ještě nešokovala zjevem z kosmu

Působivý byl i jeho styl, jehož součástí byl knírek, jednu dobu i delší vlasy, a téměř vždy černý rolák. Ačkoli vystudoval obchodní akademii a řadu let působil jako magistrátní úředník, jeho srdce patřilo vždy tanci. Towenovým velkým vzorem byl slavný americký tanečník, choreograf a herec Fred Astaire (✝88).

Vychoval taneční mistry

Ve 30. letech se ještě pod jménem Novotný věnoval společenskému tanci, kde patřil ke špičce. Však také se svou první ženou Annou Romlerovou získal na domácích a zahraničních soutěžích několik desítek významných cen, tehdy ale jako amatér. V pražském Amatérském taneční klubu pak působil jako trenér a mnoho jeho žáků se stalo tanečními mistry.

Neustále v jednom kole

Na profesionální dráhu se vydal až z donucení během druhé světové války. Po ní prošel velkým množstvím angažmá: karlínskou operetou, Hudebním divadlem v Nuslích, Hudební artistickou ústřednou, vystupoval také v estrádních programech s big bandy Karla Vlacha či Gustava Broma, často po boku americké tanečnice Jacquelin Ward, která tehdy žila v Praze.

Smrt během natáčení i komunistické zákazy: Jak dobře znáte Šíleně smutnou princeznu?

Kvůli zahraničí a z lásky k americkým kořenům stepu přijal jméno Frank Towen. A byl pořád v jednom kole: trénoval artisty, vyučoval step a jako baletního mistra si ho zvaly nejen kabarety a divadla po celé Evropě (se svou taneční skupinou působil koncem 60. let i v Bukurešti a ve Vídni), ale také televizní studia – pomáhal například při přípravě programů zábavního a revuálního pořadu východoněmecké televize Ein Kessel Buntes, který vysílala i Čs. televize.

Smrtce zlomil dvě žebra, princezně zmaloval zadek: Co všechno si Jiří Korn dovolil v pohádce Honza málem králem?

Towen spolupracoval také s naším filmem a televizí, kromě toho připravoval choreografie módních přehlídek, což jsme mohli vidět v nedávno odvysílané kriminálce Černá punčocha (1986), která se odehrává v prostředí módního byznysu. Byl rovněž autorem tanečních programů pro známé pražské revuální podniky, jako byly Alhambra nebo Varieté Praga.

Královna (✝88) české dechovky vynikala i jako modelka a tanečnice. A jak to měla s muži? Vdávala se třikrát!

Zasedal pochopitelně i v porotách soutěží společenského tance a stepu, o tanci přednášel a psal. Jeho záběr byl neskutečně široký: byl to nesmírně pilný člověk, který pracoval s plným nasazením i dvanáct hodin denně.

Bez tance jako ryba bez vody

Ve výčtu jeho aktivit je třeba také zmínit taneční kurzy pro dospělé a děti, které vedl dvacet let v pražském Klicperově divadle. Zde se seznámil se svou druhou ženou Evženií Tomkovou-Towenovou. Po sérii infarktů, po nichž se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil, musel v roce 1988 profesionální dráhu definitivně ukončit. Život bez tance ho ale vůbec netěšil. Velkou oporou mu byla právě manželka, která ho držela nad vodou, a po boku mu stála věrně až do jeho smrti. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků