Jana Kvapilová si ve filmu uspořená libra (1963) zahrála se svým otcem Janem Werichem nebo Jiřím Sovákem.

Jana Kvapilová si ve filmu uspořená libra (1963) zahrála se svým otcem Janem Werichem nebo Jiřím Sovákem. Foto: reprofito Uspořená libra

Dcera Jana Wericha zemřela předčasně. Tohle byla její největší filmová role

Na takové poště se toho moc neděje, úřednice (Jana Werichová-Kvapilová ✝45) o tom ví své. Ale jednoho dne se k jejímu okénku připotácejí dva opilci (Jan Werich ✝75 a Jiří Sovák ✝79), kteří si chtějí vybrat libru z vkladní knížky, aby mohli pokračovat v „krasojízdě“.

A začnou se dít věci. Podroušení pánové nejsou v stavu vyplnit formulář a svými nesmyslnými otázkami obtěžují nejen úřednici, ale i nedůtklivou paní (Stella Zázvorková ✝83), která sem přišla poslat dopis do jakéhosi Tararingapatamu.

I na malém prostoru a s minimálním počtem herců se dá udělat velká legrace a nestárnoucí komedie Uspořená libra (1963) je toho příkladem. Režie se ujali Vladimír Svitáček (✝81) a Ján Roháč (✝48), kteří na plac povolali naši tehdejší hereckou elitu, jejíž ansámbl doplnil ještě Vlastimil Brodský (✝81) v roli zamilovaného policajta.

Nosila „nadívanej“ klobouk

Během natáčení nebyla nouze ani o nejrůznější veselé historky. Stella Zázvorková později vyprávěla, že kolegové Werich se Sovákem ji neustále provokovali a pošťuchovali. Vzpomínala, že od kostymérů dostala příliš velký klobouček, a proto si pod něj dala vycpávku.

Stella Zázvorková (✝83) se musela vyrovnat s nezájmem vlastní matky i smrtí jediného dítěte (✝15)

Jan Werich však ve scéně začal improvizovat, takže herečka se obávala, že klobouček nadzvedne. To se samozřejmě stalo, což Werich okomentoval slovy: „To není můj, já ho neměl nadívanej.“ To ve scénáři vůbec nebylo a Zázvorková měla co dělat, aby nevyprskla smíchy. Každopádně scénka se líbila, a tak ve filmu zůstala.

Co stojí v dopise do Tararingapatamu?

Postava Stelly Zázvorkové se po příchodu na poštu ptá úřednice: „Kdybych napsala dopis a poslala ho tak, aby ho vybrali ze schránky v 19:59, došel by do Tararingapatamu v pátek před dvanáctou hodinou čtyřiapadesát minut, prosím vás?"

Werichův utajený syn spekuluje o své biologické matce. Legendární herec měl podvádět manželku s baletkou

Odpovědi se sice nedočká, ale pak se celou dobu rozčiluje, že ji oba opilci vyrušují při psaní. Někdo z diváků si dal tu práci, film si stopl a zveřejnil, co herečka ve svém „důležitém“ dopise vlastně píše. A díky tomu víme, že v něm stojí: „Pálím tedy často!? Hihihi!!! Přála bych si držet od Vás opět něco tak poutavého! Zda-li? Bláhové sny, které mnou zmítají jsou jako vlny okeánu, který nás dělí.“

Werichův herecký koncert

Jiří Sovák se naučil text k oběma hlavním mužským rolím, jednak prý z úcty k Janu Werichovi, jednak i proto, že jeho herecký kolega se zpočátku nemohl rozhodnout, kterou z postav bude hrát. A protože Werich neznal pořádně svůj text, rozhodl se v mnoha scénách improvizovat. Všichni se nakonec shodli, že ve výsledku to bylo mnohem lepší, než jak mu předepisoval scénář.

Celý život v otcově stínu

V roli poštovní úřednice si zahrála Werichova dcera Jana, která na našem filmovém a televizním nebi zazářila na velmi krátkou dobu. Absolventka DAMU působila na několika divadelních scénách, mj. v pražském Rokoku či v Karlíně.

Nahota v šatně, tělocvik s Voskovcem i foto v plavkách s manželkou: 4 vzácné snímky Jana Wericha

Jednu dobu vystupovala i pod pseudonymem, protože nechtěla, aby ji lidé vnímali jen jako dceru Jana Wericha. Z otcova stínu se ale nikdy nevymanila. Role v Uspořené libře byla její největší filmovou příležitostí, jinak se před kamerou objevovala jen sporadicky a v malých úlohách. Protože díky pobytu v USA uměla dobře anglicky, často překládala. A do češtiny přeložila i Uspořenou libru.

Jana Werichová zemřela v roce 1981 na rakovinu. Bylo jí 45 let. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků