Herectví se mu natolik líbilo, že ho vystudoval.

Herectví se mu natolik líbilo, že ho vystudoval. Foto: Vlaďka Merhautová, Super.cz

Objevili jsme pravou ruku šéfa podsvětí Běly z Devadesátek. Chce jet pomáhat Ukrajincům

V ostře sledovaném seriálu se z policisty stal bodyguardem jednoho z bossů tuzemských mafiánů Antonína Běly. A pak svého chlebodárce zradil. Začal donášet kriminalistům. Kdo si zahrál v Devadesátkách práskače Aleše Dobrého?

„Vždycky padouch,“ řekl Super.cz se smíchem Daniel Margolius (44), který ve filmech a seriálech nejčastěji ztvárňuje podivné existence. „Doprovázejí mě prakticky pořád, hrají se dobře. Herci tvrdí, že se nejvíc vyřádí na negativních postavách.“

Představitelka prostitutky Jany z Devadesátek si užívá s tímhle sympatickým kardiologem

V Modrém kódu jako vymahač dluhů vydíral Evu Burešovou, v 1. Misi svedl děvče kamaráda. „Samí hajzlové a většinou etnické menšiny. Každej mi říká, že nemůžu hrát prince. Pozor, hrál jsem! Hlavní role, ale arabskej princ v Kouzelném příteli,“ uvedl na pravou míru.

Daniel se do herectví zamiloval už jako jedenáctiletý, když režisér Karel Kachyňa (†79), hledal do koprodukčního filmu z druhé světové války děti. Drama Poslední motýl (1990) se točilo před revolucí. Rodiče poslali synovu fotku a byl vybrán pro hlavní dětskou roli židovského kluka v Terezíně.

Na nabídku ústřední mužské postavy kývla britská hvězda Tom Courtenay (85), který v té době měl už dvě oscarové nominace. V roce 2001 mu královna Alžběta II. udělila titul sir.

Ten, který mluvil o orlickém gangu: Strach jako takový máme dnes úplně stejný, říká seriálový Chodounský

K Danovu zjevu se dostáváme přes dvoudílný film ČT Kobova garáž (2003), kde si zahrál kluka z pasťáku. „Cikána. Nemám jižanské předky, narodil jsem se tady, naši jsou Češi. Nějaké příbuzenstvo žije v Izraeli, tetičky, strýčkové. Já to chytil od obou rodičů,“ říká se smíchem, s tím, že se za svoje židovské kořeny nestydí.

K roli v Devadesátkách se dostal neobvyklým způsobem. Zavolali mu z castingové agentury, že pošlou úryvek textu k chystanému seriálu, kam by se hodil. Ať se natočí na mobil a pošle to. Vzápětí se ozvali, že se režisér těší na spolupráci. „Což se mi stalo poprvé, Peter Bebjak byl někde mimo republiku,“ vysvětlil.

Radoval se, protože kauzy spojené s orlickými vrahy, Bělou, Mrázkem atd. ho zajímají spoustu let. Proto si hned uvědomil souvislost své role Aleše Dobrého, bývalého policisty, který přešel ke kriminálníkům, se skutečností.

V jeho sklepě orličtí vrazi nakládali těla do sudů. Myslím, že to byl člověk plný rozporů, říká představitel Kuny

„Při čtení scénáře mě napadalo, že jde o Pavla Šrytra, bodyguarda jednoho ze šéfů tuzemského podsvětí Antonína Běly. Od něho přešel k Mrázkovi, načež Bělu v roce 1996 rozstříleli jako řešeto.“ Po odvysílání seriálu mu hodně lidí říkalo – Ty jsi tam byl za Šrytra!

Zajímá nás, co nějaká přítelkyně? Na úterním koncertě pro Ukrajinu jsme ho totiž viděli na Václavském náměstí objímat se s dívkou. „Něco se klube, je to na začátku. Je to milé, hezké,“ říká o Táně z Ukrajiny, která u nás žije už několik let. Rodiče má ve městě Černihiv, kde proběhl masakr. Moc se o ně bojí, když ve čtvrtek mluvila s maminkou, bylo slyšet střelbu.

„Tramvaje s ukrajinskými vlajkami jsou bezva a že všichni slzí a jsou solidární, to taky. Ale tím tu válku nevyhrají. Jsem v kontaktu s lidmi, co mají zkušenosti z misí. Chci na Ukrajinu jet a dělat cokoliv,“ svěřil Super.cz odhodlaně Daniel Margolius.
 

Vlaďka Merhautová , Super.cz


Časová osa článků