Roman Říčař Super.cz

Dorotka z Anděla Páně s manželem zrekonstruovali tento penzion: Nyní ho dali k dispozici uprchlíkům z Ukrajiny

Dva roky rekonstruovali herečtí manželé Zuzana Kajnarová a Roman Říčař penzion na pozemku u Smilovického rybníka. A nejen proto, že jim stavbu vedli ukrajinští dělníci, se rozhodli pomoci při uprchlické krizi.

"Právě za pomoci kluků z Ukrajiny jsme penzion vybudovali a za tu dobu jsme se spřátelili. V létě jsem tam měl jet mému kamarádovi Koljovi na svatbu. Nedokázali jsme si představit, co se bude odehrávat. Považovali jsme za naši povinnost, zvlášť v tom prvním náporu, kdy bude spousta lidí ubytování potřebovat, nabídnout místa v penzionu především pro rodiny těch našich kamarádů a známých," řekl Super.cz Říčař.

David Koller už je na hranicích s Ukrajinou. Vybral desetitisíce, nakoupil zásoby a burcuje k další pomoci rodinám s dětmi

"V tuhle chvíli už tady bydlí jedna maminka s miminkem a dvouletou holčičkou, jiný kamarád čeká na slovensko-ukrajinské hranici na svoji manželku a dítě, další jsou na cestě. Jsme rádi, že můžeme aspoň tohle málo pro ty kluky udělat," vypočítal herec a muzikant.

V první chvíli váhal, zda o tom, že penzion na nějaký čas poskytne pro uprchlíky, mluvit. "Rozhodli jsme se pomáhat i finančně. Trochu bojuji s pocitem, že to zní jako vychloubání, že by měl být člověk hrdý a pyšný na to, že pomáhá. Ale rozhodl jsem se, že nemá smysl v sobě tyhle pocity mít. Kdokoli, kdo jde příkladem a může pomoct, tak je důležité to říkat, aby si všichni uvědomili, že je to norma," míní.

Plačící těhotná i rodina s dětmi! Martině Gavriely se podařilo zachránit 6 Ukrajinců a dopravit je do Česka

Penzion by měl pro uprchlíky sloužit spíše do začátku. "Pronajímá se obvykle celý najednou, nefunguje tady takový servis jako kuchyně. Je tady dvacet lůžek, další prostory s ping-pongem, fotbálkem, rybník. Místo je samo o sobě nádherné, ale na dlouhodobé bydlení to asi není. Teď to máme na první měsíc a uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet. Každopádně se poté budeme snažit nějakými finančními prostředky pomoci těm našim lidem, aby našli bydlení pro sebe a své rodiny," uzavřel. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků