Česká věda nám usnadňuje život a šetří cestu k lékaři

Včasné a správné ošetření akutní rány hned po jejím vzniku je cestou k úspěšnému a rychlému zahojení. Zvlášť, když je v pozadí vědecký tým Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a úspěšně zvládnutý vývoj zdravotnického prostředku.
Zranění po pádu na kole často nebývají zanedbatelná

Zranění po pádu na kole často nebývají zanedbatelná Foto: Istockphoto

Drobná i větší poranění typu odřeniny, sečné, řezné nebo tržné rány se nevyhýbají nikomu z nás, a to ani na podzim v rámci sportovních aktivit nebo práce na zahradě. U aktivní starší generace je významné riziko komplikovaného hojení, protože kůže je v horší kondici a má nižší schopnost hojení.

Patentovaná technologie polymerního spreje, který chrání ránu a zároveň podporuje hojení

FOTO: Istockphoto

Díky týmu odborníků na Ústavu makromolekulární chemie byl vyvinut nově patentovaný polymer TRISS, který je na trh dodáván ve formě spreje. Jeho unikátnost spočívá ve výrazné podpoře hojení, ochraně rány a zejména bezkontaktní aplikaci na ránu. Stačí nastříkat, nechat zaschnout a jít. Vrstva polymeru TRISS ze spodu hojí a zvrchu chrání před vstupem infekce.

Nejvíce jeho vlastnosti ocení maminky poraněných dětských pacientů, protože umožní rychlé a bezkontaktní ošetření, po nastříkání nepálí a ránu už není nutné krýt obvazem nebo náplastí.

Za vývojem spreje s polymerem TRISS stojí vědci z Ústavu makromolekulární chemie AVČR

FOTO: Istockphoto

Další citlivou skupinou jsou starší lidé. V jejich případě je právě schopnost TRISS polymeru účinně vychytávat reaktivní sloučeniny kyslíku v ráně a tím podpořit a urychlit hojení rány obrovskou výhodou. Působení tohoto unikátního polymeru je významnou prevencí přechodu drobných poranění a popálenin do chronického stavu. Polymer je také účinný v prevenci opruzenin a ekzémů u dlouhodobě ležících pacientů.

Pro starší generaci může být i malé zranění, pokud není správně ošetřeno, velkým rizikem

FOTO: Istockphoto

Díky vědeckému výzkumu máme tedy možnost ošetřit různé typy poranění, které vzniknou v domácnosti, rychle, správně a pohodlně, aniž bychom museli navštívit lékaře. Stačí mít u sebe doma nebo v batohu na výletě lahvičku spreje s TRISS polymerem. V případě odřeniny, popáleniny nebo jiného zranění pouze ránu očistíme a nastříkáme sprej přímo na ránu. Sprej nepálí, takže nebude ošetření provázeno ani pláčem, ani bolestným syčením.

V období vánočních příprav nejsou výjimkou drobné popáleniny

FOTO: IstockphotoČasová osa článků