Stella Májová a Nataša Gollová

Stella Májová a Nataša Gollová Foto: reprofoto Příklady táhnou

Šestnáctiletá Zpěvanka z Byl jednou jeden král v plavkách. Ve slavné veselohře začínala s hvězdou Natašou Gollovou

Přestože pamětnický film Příklady táhnou z roku 1939 lze charakterizovat jako komedii o převýchově jedné staré dámy, ve většině z nás vyvolá nostalgii po vlastním mládí a dobách malin nezralých. Prázdniny, první lásky, trampování v přírodě – s tím vším, co jsme kdysi prožívali sami, se setkáme i v této veselohře.

A o co v ní vlastně jde? Studentka práv Jiřina přijíždí k babičce na prázdniny. Svezou ji tam kamarádi Vašek a Karel, kteří mají v nedalekém lese trampskou chatu. U babičky žije druhá vnučka, patnáctiletá Jarmila, kterou zle sužují konzervativní názory staré paní i její přísná výchova. Babička navíc nemá ráda mladé muže. Nakonec ale vlivem okolností prozře a osvojí si moderní názory i „akčnější“ šatník.

Nasková záskok nepotřebovala

Režisér Miroslav Cikán (✝65) využil velkého komediálního talentu přední členky Národního divadla Růženy Naskové (✝75) a obsadil ji do hlavní role. Upjatou dámu, která si potrpí na vybrané způsoby, a zároveň se pořád zabývá neexistujícími bolístkami, zvládla herečka na výbornou.

Pokus o sebevraždu, vztah s gayem i samota před smrtí: Co všechno spojovalo Adinu Mandlovou a Natašu Gollovou?

Možná překvapí, že v době natáčení jí bylo pouhých 54 let. Naskovou uvidíme ve filmu střílet také z kuše a v tomto případě nejde o žádný trik nebo záskok – legenda naší první scény tento sport skutečně ovládala.

Perfektní příležitost pro Gollovou

Starší vnučku Jiřinu ztvárnila velmi oblíbená Nataša Gollová (✝76), která tehdy v českém filmu zastupovala typ moderní, vtipné a často ztřeštěné dívky. Stačí připomenout její nezapomenutelné výkony v komediích Eva tropí hlouposti (1939) nebo Hotel Modrá hvězda (1941).

Začínající Zpěvanka

Debut před kamerou si zde odbyla Stella Májová (✝86), která hrála mladší vnučku Jarmilku. Protože jí bylo čerstvých 16 let, na natáčení ji doprovázela matka.

Pestrý život pohádkové Zpěvanky (✝86): Smrt mladého snoubence, rozvod i láska v USA

Májovou, která si v tom samém roce zahrála ještě v komedii Studujeme za školou, známe z pozdější doby především jako princeznu Zpěvanku z pohádky Byl jednou jeden král… (1954) či vyčuranou americkou tetičku Rosu z komedie Co je doma, to se počítá, pánové (1980).

Přejmenovaná píseň

Dalších partů se ve filmu ujali Richard A. Strejka (✝81; student architektury Vašek) a lamač dívčích srdcí Antonín Novotný (✝ 92; student medicíny Karel). Ti také ve filmu zpívají slavnou píseň Právě proto, kterou si diváci přejmenovali na I kdyby se lidi na mě mračili… (…budou se za chvíli určitě smát). Nataše Gollové ale propůjčila hlas zpěvačka Inka Zemánková (✝84).

Vyhlášený romantik s otevřeným srdcem. Písně legendárního trampa (✝86) zpíval i Vlasta Burian

Písničku složil známý trampský písničkář Jaroslav (Jarka) Mottl (✝86), který se spolupodílel i na scénáři.

Zmiňme ještě, že replika „To je jednoduchý technický problém“, která ve filmu několikrát zazní, se ve své době stala oblíbenou hláškou. A mnozí diváci určitě poznají, že se točilo mj. na Horním zámku v Panenských Břežanech a v Ratajích nad Sázavou. Příjemná pamětnická veselohra Příklady táhnou běží 3. října na Prima Max. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků