Jiří Tichota rozpouští skupinu Spiriuál kvintet.

Jiří Tichota rozpouští skupinu Spiriuál kvintet. Herminapress

Předposlední zemřel kvůli covidu na zánět zubu: Poslední zakládající člen Spirituál kvintetu rozpouští kapelu

Legendární Spirituál kvintet se definitivně v září a říjnu rozloučí s fanoušky. Velkolepou oslavou svých odložených šedesátin v pražské Lucerně uzavře kapela svoji bohatou historii. První česká i československá folková skupina se po šedesáti letech rozhodla definitivně ukončit svoji dráhu.

Z původní sestavy už zbyl jen jediný člen a také zakladatel Spirituál kvintetu Jiří Tichota (84). "Zpíváme písničky, které bychom rádi zazpívali a zahráli vám všem, kteří se doufám těšíte na naše poslední, oficiální muzikantské rozloučení s vámi. Hudba je pro nás, jako v jiných dobách, věcí naděje, tak si držme palce,“ říká.

Klučík s vizáží holčičky i sběratel motýlů: Takhle kdysi vypadal jeden z nejváženějších českých muzikantů

Fanoušci uslyší nejslavnější písně, které se více než půl století ozývaly skoro na deseti tisících koncertů. Spirituál kvintet je první kapelou, která v roce 1960 otevřela éru československého folku. V době komunistického režimu několikrát bojovala se zákazy. V listopadu roku 1989 vystupovali na balkoně pražského Melantrichu, o rok později si mezi členy skupiny na pódiu zazpívali dva prezidenti, George Bush starší a Václav Havel. Kapela hrála také pro prezidenta Billa Clintona a první dámy USA a ČR.

V roce 2012 obdržela Diamantovou desku za milion dvě stě tisíc prodaných nosičů. Po šedesáti sezónách zastavil plně koncertně vytížený Spirituál kvintet až covid-19 a odešel také druhý nejstarší člen skupiny Dušan Vančura. Ve dvaaosmdesáti letech zemřel na zánět zubu, kdy se mu sepse rozšířila do celého organismu, protože se kvůli pandemii bál jít k zubaři.

Od pátku 10. září proběhne posledních třináct koncertů kapely v pražské Lucerně. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků