Alena Vránová a Vladimír Ráž v pohádce Pyšná princezna. Jejich láska vzplála nejen na plátně, ale i ve skutečnosti.

Alena Vránová a Vladimír Ráž v pohádce Pyšná princezna. Jejich láska vzplála nejen na plátně, ale i ve skutečnosti. Profimedia.cz

Láska Krasomily s Miroslavem vzplála nejen na plátně. Pyšná princezna ale neměla na růžích ustláno

Pohádka Pyšná princezna, kterou natočil režisér Bořivoj Zeman, patří už bezmála 70 let k naší filmové klasice. Víte ale, kde leželo Půlnoční království princezny Krasomily? Bylo to na novogotickém zámku Hluboká nad Vltavou, který se díky půvabným exteriérům i interiérům objevil i v řadě dalších filmů. Točila se tu také Jezerní královna, Šípková Růženka nebo Pan Tau.

Hod dlouhý 30 km

A právě na Hluboké se rozvíjelo i poupátko a v jejím zámeckém parku se Pyšná princezna durdila, že jí „zahradník“ nechtěl zavázat střevíček. Natáčelo se i uvnitř, některé scény se zamilovaným párem vznikly v Ranním salónu. Kdyby si ale nějaký filmový fanda chtěl projít všechna místa, kde Pyšná princezna vznikala, čekala by ho hodně dlouhá cesta.

V pouhých 17 letech složil hudbu ke slavné československé pohádce, v titulcích ale držitel cen Grammy být nesměl

Točilo se i na severu Čech, mj. u Dolského Mlýna nebo u Jetřichovic. Hlavní roli ale hrály především jižní Čechy. Kromě Hluboké nad Vltavou to byl Český Krumlov nebo Piaristické náměstí v Českých Budějovicích. Některé záběry byly pořízeny také v Třeboni a jejím okolí, a právě těchto míst se týká jedna zajímavost.

Jde o scénu, kdy se Krasomila setká poprvé s Miroslavem a hodí přes bránu míč. Princezna ho sice vyhodila z parku na Hluboké, jenže míč dopadl až v bezmála 32 km vzdálené Třeboni, kde se točila druhá scéna s králem. Také brána, která je od sebe dělila, ve skutečnosti vůbec neexistovala – dva asistenti pouze drželi zdobenou mříž pro potřebu kamery a pak ji zase naložili a odvezli.

Hudební klasika: Rozvíjej se, poupátko

S filmem je neodmyslitelně spojena i mimořádně zdařilá hudba Dalibora Ctibora Vačkáře. Její melodické i instrumentační cítění z ní vytvořilo téměř muzikálové dílo, které příznačnými motivy princezny Krasomily, krále Miroslava, chůvy, poselstva, rádců i zbrojnošů dobarvuje a propojuje postavy i děj celé pohádky. Nejznámější melodií je pochopitelně Rozvíjej se, poupátko, jež okouzluje svou lyričností a svěžestí.

V této roli konečně nebyla za naivní husičku. Po natočení svého nejlepšího filmu se herečka skrývala před nacisty v továrně

Další zajímavá místa po České republice, která se váží na filmovou a klasickou hudbu, najdete na webu či v éteru Rádia Classic Praha.

Láska i film ležely soudruhům v žaludku

Láska mezi králem Miroslavem a princeznou Krasomilou nebyla jen ve scénáři. Jejich představitelé Vladimír Ráž a Alena Vránová se do sebe během natáčení opravdu zamilovali, a způsobili tak pořádný poprask. Ráž byl totiž v té době ženatý a vdaná byla i Vránová. Ovšem ta měla za manžela známého spisovatele Pavla Kohouta, který byl tehdy zapáleným komunistou.

Kohout nesl manželčinu zradu velmi těžce a o celé kauze dokonce napsal hru Dobrá píseň o zloduchovi, který přebral vzornému komunistovi ženu. Básník se svým dílem snažil naznačit, že kdo zradí soudruha, jistě nebude váhat zradit ani vlast – nezapomeňme, že se psal počátek 50. let...

Smutný osud pohádkového prince Bajaji. Bývalá žena utekla i s dcerou, komunisté mu zakázali hrát

Problém ale neměli jen hlavní protagonisté. Komunističtí kontroloři vyškrtli ze scénáře všechna kouzla a tvůrcům filmu se podařilo uhájit pouze zpívající květinu. I tak byli cenzoři z filmu rozpačití, ale když pracující lid zvítězil nad vykořisťovateli a všichni zapěli Skončila se panská pýcha a Už je to uděláno, už je to hotovo, bylo promítání povoleno. Kuriózní je, že dobová kritika pak princezně vyčítala, že hraje na loutnu – prý je to imperialistický nástroj.

Okouzlující novogotický skvost

Každopádně zámek Hluboká nad Vltavou stojí rozhodně za návštěvu. Je to takový kousek windsorské Anglie uprostřed jižních Čech. Svou současnou podobu získal v 19. století po novogotické přestavbě a v rámci romantických úprav zde byl založen také rozsáhlý krajinářský park.

Krásná česká herečka okouzlila Waldemara Matušku. Po zásnubách ale přišel šok

Celoročně přístupný zámek nabízí několik variant prohlídek, kdy nahlédnete do soukromých pokojů i do přepychových reprezentačních sálů. V bývalé zámecké jízdárně zámku dnes sídlí Alšova jihočeská galerie se sbírkou soch a obrazů holandských a vlámských malířů 17. a 18. století. V podhradí stojí lovecký zámek Ohrada, ke kterému přiléhá zoologická zahrada. 

Super.cz


Časová osa článků