Josef Kemr a Jiří Sovák v seriálu Chalupáři

Josef Kemr a Jiří Sovák v seriálu Chalupáři Foto: reprofoto Chalupáři

Jaké byly honoráře herců z Chalupářů? Menšík si přišel na větší prachy než Kemr se Sovákem!

Umíte si představit televizní léto bez legendárních Chalupářů? I letos se naštěstí setkáme s pány Humlem a Císařem v podání Jiřího Sováka (✝79) a Josefa Kemra (✝72) a také s Dášou Fuchsovou (Jiřina Bohdalová, 90), řidičem Tondou Čihákem (Vladimír Menšík ✝58), předsedou Mrázkem (Josef Větrovec ✝79) i spoustou dalších rázovitých postav a postaviček obývajících seriálovou Třešňovou.

Režisér František Filip (✝90) se později nechal slyšet, že se mu do natáčení Chalupářů moc nechtělo. Po přečtení scénáře je považoval za „spotřební zboží“ – i proto, že předtím natočil skutečné seriálové skvosty jako Sňatky z rozumu (1968) nebo F. L. Věk (1970). Nakonec se ale nechal přesvědčit a vdechl život velkému diváckému hitu.

Sovák místo Marvana

Do role Evžena Humla byl zvažován původně Jaroslav Marvan (✝72). Jenže ten byl vážně nemocný, a tak točit nemohl. Režisér proto oslovil Sováka, který si považoval za čest, že může převzít Marvanovu postavu.

Děda Komárek (✝72) z filmu Na samotě u lesa byl pěkný tajnůstkář. O jeho nemanželském synovi neměl nikdo ani tušení

Filipovi také řekl, že ji vystřihne přesně „po marvanovsku“. Sovákova manželka Anna (✝82) později uvedla, že její muž byl také cholerik (ovšem líbezný) stejně jako jeho seriálová postava.

Ze syna byl vnuk

K chalupáři Evženu Humlovi patří neodmyslitelně rádiovka, což byl hercův nápad. Má ji na hlavě od prvního do posledního dílu s jedinou výjimkou – když se účastní promoce svého vnuka Slávka (Jiří Schmitzer, 71). Jak známo, Schmitzer byl ve skutečnosti Sovákův syn, ale v seriálu ho tvůrci omladili o jednu generaci.

Vysmátý Menšík

Celkový rozpočet Chalupářů činil přes 12 miliónů korun. Také herci si přišli na tehdejší dobu na poměrně slušné částky. Josef Kemr a Jiří Sovák si za celé natáčení připsali na účet 70 tisíc Kčs, což odpovídá přibližně dnešnímu tři čtvrtě miliónu.

Král fóru i líbezný cholerik. Před 100 lety se narodil nezapomenutelný Jiří Sovák

O mnoho spokojenější mohl být ale Vladimír Menšík, který si vydělal 108 tisíc. V seriálu měl přitom o něco méně prostoru než kolegové Sovák a Kemr. A ačkoli hrál řidiče autobusu, při natáčení ho neřídil, protože to jednoduše neuměl. Jeho podváděnou manželku Aničku ztvárnila Gabriela Vránová (✝78), jejíž honorář činil 12 000 korun.

Kuřata? Už nikdy!

Herci Otto Lackovič (✝80) a Luba Skořepová (†93), kteří hráli romské manžele, se museli během pauz schovávat v domě před sluncem, aby se na nich neroztekla barva, kterou byli natřeni. V době natáčení panovala totiž velká vedra.

Pamatujete si na Silvestry s legendárním Menšíkem? Bavič během pořadu trpěl, pak dostal stopku

Postava Luby Skořepové měla v seriálu na starosti drůbežárnu. Herečka dávala k dobrému historky, že se jí ještě dlouho po natáčení zdávalo o kuřatech: „…jak se čerstvě narozená kuřátka bojí o život, jak zobají…, jak ta zdatnější vydrží a slabší upadnou, pak je hodí na vůz a odvezou na drůbeží jatka, aby z nich byla drůbeží sekaná,“ vyprávěla s tím, že od té doby nedokázala pozřít kuřecí maso.

Kde hledat Třešňovou

Jak známo, seriálová obec Třešňová se ve skutečnosti jmenuje Višňová a najdete ji na Příbramsku. Natáčení dodnes připomínají informační tabule u památných seriálových míst. Vesnice tak vyšla vstříc turistům, kteří se sem stále přijíždějí podívat.

Chalupáři se vysílali i v cizině – v Německu pod názvem Veselý dům, v Polsku se jmenují Pod jednou střechou. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků