Petr Kostka v populární komedii Pátek není svátek

Petr Kostka v populární komedii Pátek není svátek Foto: Prima Max

Během natáčení komedie s pohádkovou Zlatovláskou bylo na place místy dusno. Kterého slavného kolegu příšerně vytočil Jiří Kodet?

Shánění nesehnatelného, podpultovky, konexe, drobné i větší úplatky a neustálý spěch – asi tak by se dal charakterizovat život filmové rodiny Novákových z komedie Pátek není svátek (1979). Titulek je docela výstižný. Aby se mohl shánčlivý manželský pár vypravit v pátek na chatu, musí toho během týdne stihnout opravdu hodně. Například sehnat nedostatkové fošny a zajistit jejich odvoz na místo určení.

Není divu, že hlava rodiny (Petr Kostka, 83) si kvůli tomu zadělá na pořádný malér v práci a ohrozí i svůj kariérní postup. Stále nespokojená manželka (Jorga Kotrbová, 74), která měla o svém životě jiné představy, ale jeho snažení a pachtění neocení – jiní se mají přece líp než oni.

Tajemná kráska Jorga Kotrbová (71) pověsila herectví na hřebík, Zlatovláska zmizela ze světa šoubyznysu

Například kamarád Hanuš (Jiří Kodet ✝67), který jezdí služebně po světě, a právě se vrátil z dvouletého pobytu v Indii. A do toho se starší dcera Mirka (Magda Reifová, 57), která má před maturitou, ulije v pátek ze školy a mladší Jarka (Magdalena Bičíková, 52) vyvádí pěkné skopičiny.

Gollová v roli vrátné

Kromě hlavních protagonistů se ve filmu objevila celá řada známých herců. Důvěřivého ředitele podniku Tempochron, kde pracuje otec Novák, ztvárnil Zdeněk Dítě (✝81), v dalších rolích se můžete těšit na Josefa Vinkláře (✝76), Laďku Kozderkovou (✝37), Luďka Kopřivu (✝80), Zdenu Hadrbolcovou (83) či Jiřího Krampola (82). Mihne se v něm i někdejší velká hvězda prvorepublikového filmu Nataša Gollová (✝76), které byla přisouzena epizodní role přátelské vrátné v Tempochronu.

Tři roky se s ním ve vztahu trápila krásná Nataša Gollová: Profesor z Cesty do hlubin študákovy duše byl ale homosexuál

V roli studenta Kabíčka, který randí s Mirkou, uvidíte Jiřího Sequense ml. (60). Syn známého režiséra absolvoval konzervatoř, ale k herectví se dnes vrací jen výjimečně, protože na počátku 90. let obnovil rodinnou hodinářskou firmu.

Pozvání se zvrtlo

Zatímco Magdalena Bičíková se nechala slyšet, že na natáčení vzpomíná ráda, protože v barrandovských ateliérech mohla prolézat všechny rekvizitárny a prozkoumávat dekorace, Zdeněk Dítě by mluvil nejspíš jinak.

O herci se traduje, že byl mimořádně spořivý, takže když ho Jiří Kodet pozval na skleničku s tím, že všechno platí, rád souhlasil. Kodet si potrpěl na luxus, a tak kolegu vzal do nóbl restaurace, kde byly hodně vysoké ceny. Na chvíli s nimi šel i Josef Vinklář, který se ale po chvíli poroučel, protože musel do divadla na představení.

Šarmantní herec (✝81) se za života své matky nesměl oženit. S budoucí manželkou proto randil dlouhých 17 let

Kodet objednal nejdražší šampaňské, a když byla zábava v nejlepším proudu, navrhl, že si objednají i večeři s tím, že kolegu zve. Když ale došlo na placení, zjistil, že u sebe nemá ani korunu, a Dítě tak musel všechno zacvakat. Málem ho kvůli tomu trefilo a s Kodetem pak už nepromluvil ani slovo, i když od něj po několika dnech dostal peníze zpátky.

Všichni spěchali, hodiny stály

Film Pátek není svátek se točil na několika místech v Praze, například na sídlišti Novodvorská, v Malešicích a v Holešovicích, dále například na křižovatce u Chyňavy na Berounsku. Chata manželů Novákových stála u obce Malé Kyšice na Unhošťsku.

Všímaví diváci zaregistrovali i drobnou chybičku. Ve scéně, kdy vrátná odpíchne Novákovi kartu, ukazují hodiny 16:00. Novák pak dorazí k řediteli a jeho hodiny ukazují 16:02, Když se dozví, že porada se nekoná a odchází z podniku, hodiny ve vrátnici ukazují pořád 16:00. A maličkost na závěr: v roce 1979, kdy byl film natočen, byl 18. května skutečně pátek.

Kavárenský povaleč s vidlemi, velký vztekloun i elegán. Co všechno nevíte o Jiřím Kodetovi (✝67)?

Komedie Otakara Fuky (✝75) vystihuje zábavným způsobem reálný život za socialismu, kdy byla většina věcí pod pultem, za každou službu musela následovat protislužba a víkendový útěk na chatu představoval jedno z mála povyražení. Komedii 20. června reprízuje Prima Max. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků