Štěpánka Haničincová

Štěpánka Haničincová Profimedia.cz

Smrt bratra, otec alkoholik i maminčin pokus o sebevraždu. Královna dětských srdcí neměla radostné dětství

Řadu let rozdávala radost a smích těm nejmenším a vlastně by se o ní dalo mluvit jako o „televizní mamince a dobré kamarádce“ několika generací dětských diváků. Prvním pořadem, ve kterém se Štěpánka Haničincová (30. 9. 1931 - 27. 10. 1999) objevila na obrazovkách, byl Rozmarýnek. Psal se rok 1953.

Se svými kolegy se tak stala zakladatelkou dětské televize. „Televize byla tenkrát taková zelená louka. Doba byla taková, že nebyly k dispozici žádné vzory. Všechno dělali sami a z gruntu. A dělali to dobře. Pořady pro děti, a nejen ony, dostávaly spoustu cen v zahraničí,“ vzpomínal na počátky Čs. televize dramaturg a scenárista Jiří Chalupa (75).

Čertík Bertík, Lorinka a další

Do dětských srdcí se Štěpánka Haničincová nesmazatelně zapsala jako moderátorka večerníčků s postavičkou Čertíka Bertíka a živého papouška Lorinky, který vytahoval obálky s názvy pohádek. V dětských pořadech ji provázely i další loutky: Kačenka, Kuťásek s Kutilkou a medvídek Emánek.

Později uváděla také oblíbené zábavní pořady Malý televizní kabaret s Josefem Dvořákem (79), Jitkou Molavcovou (71) a Ondřejem Havelkou (66) a Studio kamarád.

Jitka Molavcová (70) se učila hrát na saxofon v kurníku: Slepici to šokovalo a přestala snášet vajíčka

A proč děti Štěpánku milovaly? Získala si je díky svému vypravěčskému talentu, klidnému a milému vystupování, osobitému kouzlu a přirozenému půvabu. Navíc byla nesmírně pozitivní, měla vřelé srdce a prostřednictvím obrazovky dokázala s dětmi navázat rovnocenný a přátelský kontakt.

Neměla na růžích ustláno

Zatímco v kariéře se našla, její osobní život moc šťastný nebyl. Jako dítě prožila spoustu traumat. Její otec si rád přihnul a doma bývalo pořádně dusno. Když byl pod parou, pro ránu nešel nikdy daleko. Štěpánka pak prožila i další velkou tragédii. Krátce po válce zemřel její o čtyři roky mladší bratr, kterému v ruce explodoval náhodně sebraný granát. Bylo mu pouhých deset let. Následoval maminčin pokus o sebevraždu, rozvod rodičů, stěhování…

Petr Haničinec (✝77) milostnými úlety trápil i pohádkovou princeznu Ladu. Zkrotilo ho až čtvrté manželství

Budoucí televizní hvězdu lákalo sice herectví, ale ze všeho nejdřív vystudovala obchodní školu a poté začala pracovat jako korespondentka na ministerstvu zahraničí. Nevydržela tam dlouho – nakonec se stejně přihlásila na DAMU. Jenže herectví jí nešlo tak, jak si představovala, a proto přešla na dramaturgii. Zpočátku ji to mrzelo, ale jako autorka a dramaturgyně se určitě neměla za co stydět.

Okouzlil ji slavný „záporák“

Na škole se seznámila se svým prvním mužem, hercem Petrem Haničincem (✝77), se kterým měla dceru Alexandru. Svazek ale nevydržel. Ve druhém manželství s režisérem Janem Valáškem (✝41) se jí narodil syn Jan. Muž ale v roce 1968 zemřel.

Při natáčení televizních Pohádek z tisíce a jedné noci, ve kterých hrála vypravěčku Fatimu, se sblížila se slavným „záporákem“, hercem Janem Přeučilem (84). V roce 1971 se za něj provdala a toto její třetí manželství bylo opravdu šťastné. V televizi bývala k vidění i za normalizace, objevovala se také v pohádkách, mj. v Kamenném kvítku (1972) nebo v Divokých labutích (1972).

Nechtěla být televizní babičkou

Na přelomu 70. a 80. let se ale na její rodinu zaměřila StB – dcera se totiž provdala za chartistu, a protože bydleli se Štěpánkou a Janem Přeučilem ve společném bytě, domácnost byla okamžitě napíchnuta a odposlouchávána. Proběhlo i vyhrožování v podobě okamžitého vyhazovu z ČST. Dcera se nakonec i s manželem nuceně vystěhovala do zahraničí a Štěpánka musela pryč z obrazovky.

Tvář pokrytá jizvami. Přeučila kvůli poslednímu natáčení děsivě zohavili, pak byl přidušen kolegy

Vrátila se až po revoluci, nebyla ale ochotná přetvořit se v „televizní babičku“. Chtěla být pořád rovnocenným parťákem dětských diváků. Jenže mezitím se proměnila i dětská tvorba, a tak se oblíbená „televizní maminka a kamarádka“ stáhla do ústraní. Všichni byli v šoku, když se v říjnu 1999 objevila zpráva, že milovaná Štěpánka zemřela v důsledku nešťastného pádu. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků