Harrison Ford, Jonathan Ke Huy Quan a Kate Capshaw ve filmu Indiana Jones a chrám zkázy

Harrison Ford, Jonathan Ke Huy Quan a Kate Capshaw ve filmu Indiana Jones a chrám zkázy Foto: Courtesy Everett Collection, Profimedia.cz

Láska s režisérem, krutá smrt i úspěšné kariéry: Co se stalo s hvězdami filmů o Indym Jonesovi?

Filmy o archeologovi s kloboukem Indiana Jonesovi nepohrdne žádný fanoušek dobrodružství. V tomto žánru patří ke kultovním. Série čítá zatím čtyři díly: Dobyvatelé ztracené archy (1981), Indiana Jones a chrám zkázy (1984), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989) a Indiana Jones a království křišťálové lebky (2008). A natáčení pětky je v plném proudu.

Hlavní roli Jonese si zahrál Harrison Ford (78), jemuž sekundovaly desítky dalších kolegů. Pojďme se podívat na ty výraznější.

John Rhys-Davies (77) ztvárnil v prvním a třetím díle roli Sallaha, proslul také jako Gimli v Pánovi prstenů.

Pamatujete na první oběť žraloka v Čelistech? Takhle dnes vypadá herečka, kterou proslavil úvod slavného filmu

Jeho první ženou byla Suzanne Wilkinson, s níž má dva syny. V roce 1985 se rozešli, roku 2010 Suzanne zemřela, trpěla Alzheimerovou chorobou. Od roku 2004 je Rhys-Davies ve vztahu s Lisou Manning, s níž má dceru. Žije střídavě na Novém Zélandu a ve Velké Británii a i ve svých sedmasedmdesáti letech je herecky velmi činný.

Karen Allen (69) si zahrála lásku Indyho Marion, objevila se v prvním a zatím posledním filmu. Na kontě má desítky dalších výrazných snímků jako Starman, Skleněný zvěřinec nebo nověji Co jsme viděli, co jsme slyšeli.

Allen je rozvedená, má dospělého syna a vedle herectví se věnuje podnikání s textiliemi.

Krásná Sue z Krokodýla Dundeeho slaví narozeniny. S herectvím dávno sekla, dnes byste ji nepoznali

Jonathana Ke Huy Quana (49) si můžete pamatovat jako Kraťase z chrámu zkázy, tehdy mu bylo 12 let. Během natáčení se začal učit bojovému umění, u kterého zůstal. Vedle herectví působí také jako kaskadér a choreograf bojových scén.

V roli záporáka Moly Rama se ve druhém díle objevil indický herec Amrish Puri (✝72). Proslavil se především v bollywoodských filmech, jichž natočil přes čtyři stovky, byl také významným divadelním hercem. Léčil se s rakovinou krve, zemřel v roce 2005 po prodělané operaci mozku.

Kate Capshaw (67) si můžete pamatovat jako zpěvačku a herečku Willie Scott. Během natáčení se sblížila s režisérem Stevenem Spielbergem, kterého si v roce 1991 vzala za muže. Vychovávají spolu celkem sedm dětí.

River Phoenix (✝23), starší bratr slavného Joaquina, byl nadějný mladý herec, jehož život však kvůli drogám předčasně vyhasl. Na Halloween roku 1993 se předávkoval směsí heroinu a kokainu. Přivolaní lékaři už mu nedokázali pomoct. Ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava si zahrál mladého Indyho.

Na její klučičí vzhled zapomeňte! Takhle dnes vypadá Al z Kroku za krokem

Denholm Elliott (✝70) se jako Marcus Brody představil v prvním a třetím díle. Na kontě má desítky filmových i televizních rolí, působil na londýnském West Endu i na Broadwayi. Byl dvakrát ženatý, s druhou manželkou Susan Robinson měl dvě děti. Dcera v roce 2003 spáchala sebevraždu. V roce 1987 herci diagnostikovali HIV, zemřel o pět let později ve svých 70 letech.

Irská herečka Alison Doody (54) se fanouškům dobrodružné série představila jako Elsa Schneider. Známá je také jako Bond girl z filmu Vyhlídka na vraždu.

V roce 1994 se provdala za mediálního magnáta Gavina O´Reillyho. Mají spolu dvě dcery. Rozvedli se v roce 2006. Během natáčení seriálu Beaver Falls se herečka v roce 2011 seznámila s podnikatelem Douglasem De Jagerem, o rok později bohužel podlehl infarktu. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků