Josef Beyvl

Josef Beyvl Profimedia.cz

Chamtivý hostinský z pohádky Obušku, z pytle ven! Proč odmítl hrát v Šíleně smutné princezně?

Josef Beyvl (7. 6. 1906 – 10. 7. 1978), od jehož narození uplyne právě 115 let, byl originálním představitelem osobité a bodré komiky. Své komické figurky podtrhoval zavalitou menší postavou, temperamentem, šibalstvím a zvláštním vysokým hlasem. Na divadelních prknech díky tomu vynikl jako popelář Doolitle v Pygmalionu, loupežník Sarka Farka v Hrátkách s čertem, švec Habršperk v Našich furiantech či Falstaff ve Veselých paničkách windsorských.

Otce neposlechl

Ochotničení se Josef Beyvl věnoval už od dětství. A láska ke kumštu u něj nakonec zvítězila navzdory otcovu zákazu, který si jako vážený poštmistr přál, aby se syn věnoval serióznější profesi. Během svého hereckého zrání prošel 19 kočovnými společnostmi a zkušenosti získával pod legendárními principály Karlem Želenským, Karlem Jičínským či Josefem Burdou. V kamenných divadlech začal působit od svých 30 let – nejprve v pražské Uranii a pak v Jiráskově divadle ve Vršovicích. Od roku 1940 byl v angažmá brněnského Zemského divadla a následně 27 let patřil k nejpopulárnějším hercům Městských divadel pražských.

Nejvděčnější role

Ve filmu se objevil poprvé ještě za svého působení v Brně. V roce 1945 si zahrál postavu dělníka v krátkometrážním snímku Tři knoflíky. První titulní roli získal o tři roky později ve snímku Soudný den. Ztvárnil v něm soudního radu Štěpána, nicméně šlo o záskok za nemocného Františka Smolíka (†81). Další velkou příležitost na stříbrném plátně dostal v roce 1949 v dramatu Dnes o půl jedenácté, kde jsme ho mohli vidět jako vrchního inspektora Zouplnu.

Co nevíte o seriálu Chalupáři? Bočanová se málem zabila, úprk komparzistů i zákaz štěkání psů

Dál hrál už jen menší, zato výrazné role odpovídající jeho naturelu. Do povědomí diváků se zapsal nejvíce jako vychytralý hostinský v pohádce Obušku, z pytle ven! (1955), který okrade dobrosrdečného muzikanta, ale nakonec je po zásluze potrestán. Scéna s obuškem dnes patří k nejvděčnějším momentům filmu, přesto byla v době jeho vzniku hojně kritizována. Novinářům vadilo, že je příliš krutá a naturalistická. Ze seriálového výčtu Beyvlových postav je nejznámější jeho družstevník Brabec v seriálu Chalupáři (1975).

Proč odmítl krále Dobromysla

A možná vás překvapí, že Beyvl mohl hrát i krále Dobromysla v pohádce Šíleně smutná princezna (1968). Nabídku dostal po náhlé smrti původního představitele Rudolfa Deyla mladšího (✝55), ale z pověrčivosti ji odmítl.

Rozdával radost plnými hrstmi

Diváci a posluchači ho znali také z rozhlasu a z dabingu. Svůj hlas propůjčil Beyvl také starému školníkovi v audionahrávce Past na Hurvínka (Spejbl a Hurvínek, 1975). Velmi často vystupoval i v televizních estrádách. Pamětníci se shodují, že Josef Beyvl kolem sebe šířil pohodu a dobrou náladu.

Nejstarší herec, který je pořád klukem, slaví 95. narozeniny

Oblíbený herec zemřel v roce 1978 krátce po svých 72. narozeninách. Jednou z jeho posledních televizních rolí byl nemocniční zřízenec v seriálu Nemocnice na kraji města (1977). Beyvl se na sklonku života objevil i v několika celovečerních filmech, mj. v komedii Což takhle dát si špenát (1977) či v dramatu Muž s orlem a slepicí (1978). 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků