Vojta Bernatský sbíral odpadky.

Vojta Bernatský sbíral odpadky. Foto: zalohujme.cz (5x)

Vojta Bernatský pobíhal s půvabnou manželkou po lese. Nasbíral plné pytle odpadu!

Nejen herečka Sandra Nováková (39), ale i sporťák Vojta Bernatský (46) chodí po lese a sbírá odpadky. Do své vášně v třídění odpadu zapojil i svou manželku. Bernatský se udržuje ve formě běháním po lese, což využívá i k tomu, aby les vyčistil od plastů a plechovek, kterých na své trase nedaleko Prahy vidí bohužel stále hodně. Plogging, jak se sběru odpadků při běhu říká, je čím dál oblíbenější aktivitou.

„Funguje to jednoduše, stačí si s sebou na běhání vzít i pytel na odpadky a dívat se kolem sebe. Když potkáte nějaké odpadky, prostě je seberete, vezmete s sebou, a nakonec vyhodíte tam, kam patří. Pro zapojení do výzvy pak stačí jen nějakou zatoulanou PET lahev či plechovku vyfotit a sdílet na sociálních sítích, aby se o výzvě dozvědělo co nejvíc lidí, a z přírody tak zmizelo co nejvíc odpadků,“ řekl Super.cz nadšený moderátor.

Vojta Bernatský běhal po bytě

archiv V. Bernatského

Výzvy na sociálních sítích mu ale obecně nejsou cizí, například v loňském roce se zapojil do výzvy, jejímž cílem bylo v domácím prostředí v době lockdownu uběhnout 1 kilometr. Do té nynější se tak pustil opět s radostí.

„Výzva #iCANrun je pro mě šitá jako na míru. Nejenže rád běhám, ale sběru odpadků při běhu se již roky věnuje i moje maminka, která žije ve Švédsku, odkud plogging vlastně pochází,“ liboval si Bernatský.

Lidi jsou čuňata! Sandra Nováková nasbírala v lese během procházky s rodinkou 5 pytlů odpadků

Jeho maminka toho ale při běhání moc nenajde, protože ve Švédsku funguje od poloviny osmdesátých let zálohový systém na plechovky i PET lahve. Kdyby fungoval i u nás, Bernatský by si při běhání slušně vydělal, protože toho v lese našel opravdu požehnaně. „U nás zůstává ležet v přírodě každý rok až 100 milionů lahví, a to už je dost,“ podivoval se. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků