Vévoda a vévodkyně z Cambridge jsou svoji už 10 let.

Vévoda a vévodkyně z Cambridge jsou svoji už 10 let. Profimedia.cz

Kate a William slaví 10 let od svatby: Jak probíhal jejich velký den, co následovalo po obřadu a na kolik veselka vyšla?

Zdá se to neuvěřitelné, ale dnes je to 10 let, co si Kate Middleton (40) a princ William (40) řekli své ano. Dva milióny lidí se tehdy vydaly do ulic Londýna, aby aspoň na okamžik zachytily nejpopulárnější pár Británie v jejich velký den.

Obřad proběhl tradičně ve Westminsterské opatství a bylo na něj přizváno 1900 lidí. Oba si sňatkem vysloužili náležité tituly. Jeho královská Výsost princ William Arthur Philip Louis, vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu, baron z Carrickfergusu a Její královská Výsost vévodkyně z Cambridge, hraběnka ze Strathearnu, baronka z Carrickfergusu.

Květinová výzdoba se skládala z konvalinek, hyacintů, myrty a hvozdíku vousatého (v angličtině sweet William), který byl poctou Williamovi. Na květiny měli údajně rozpočet něco přes 17 miliónů korun.

Opora budoucího monarchy: Vévodkyně Kate vzdala během Philipova pohřbu hold královně i princezně Dianě (✝36)

Šaty, které Kate oblékla, navrhla Sarah Burton pro značku Alexander McQueen. Stály v přepočtu 8,5 miliónu korun. Ale nemylte se, Kate rozhodně ví i jak ušetřit. Na svatbu se nalíčila sama. Absolvovala totiž lekce líčení u slavné maskérky Arabelly Preston.

Kate měla ve svůj velký den něco starého, nového, půjčeného i modrého. Něco starého zajistily šaty, neboť byly vyrobeny 1800 let starou krajkovou technikou. Něco nového pak diamantové náušnice od Katiných rodičů. Tiáru od Cartiera z roku 1936 Kate zapůjčila sama královna, a nakonec do šatů byla všita bledě modrá stuha, které si skoro nikdo nevšiml.

Zásnubní prsten, který daroval William Kate, je ten samý, kterým předtím obdaroval Charles Dianu. Jde o 12karátový safírový prsten v hodnotě téměř 11 miliónů.

650 šťastlivců se pak dostalo na oběd, který pro novomanžele pořádala královna v Paláci. Alžběta II. osobně sestavila menu, na kterém pracovalo 21 kuchařů a údajně obsahovalo na 10 tisíc kanapek. Kate s Williamem si pak užili dva svatební dorty. Dle královské tradice jeden ovocný, William si ale vyžádal ještě jeden z čokoládových sušenek.

Jste fanoušky vévodkyně Kate? Tohle je jeden z triků, díky kterým ji obdivují lidé po celém světě

300 pozvaných se pak smělo účastnit odpolední recepce, kterou v Paláci hostil Charles. Kate se převlékla do neméně půvabných šatů od stejné návrhářky a William si mohl odpočinout od uniformy.

Trůní sál v Buckinghamském paláci se změnil na taneční parket s barem uprostřed, mnoha křesly a pódiem pro kapelu. A že se tančilo. Podle všeho až do tří hodin do rána. Poté následoval ohňostroj. Celá paráda vyšla odhadem na 726 miliónů korun. 

Kristýna Bílková , Super.cz


Časová osa článků