Elvis Presley se v průběhu let změnil k nepoznání.

Elvis Presley se v průběhu let změnil k nepoznání. Foto: Super.cz/Profimedia

Z lamače dívčích srdcí obézním mužem upoutaným na lůžko: Závislost na lécích zničila králi rock and rollu život

Elvis Presley by dnes oslavil 86. narozeniny, náš svět ale opustil 16. srpna 1977. Bylo mu pouhých 42 let, když ho našli mrtvého v koupelně. Jeho smrt zaskočila a zdrtila milióny fanoušků po celém světě. Král rock and rollu propadl závislosti na lécích a z nejprodávanějšího umělce a slavného proutníka se stal téměř 159kilovým chlapíkem, o nějž musely nepřetržitě pečovat zdravotní sestry.

Návyk na lécích na předpis si zpěvák vypěstoval z neznámých důvodů. Jeho bývalá partnerka Linda Thompson, s níž zpěvák ukončil vztah necelý rok před svou smrtí, ve své biografii popsala jeho závislost detailně.

5 hollywoodských úmrtí, která zůstávají dodnes záhadou: Tyto hvězdy zemřely za podivných okolností

Presley bral léky na spaní, ráno další, aby se mu lépe vstávalo, ale i povzbuzovací, aby mohl vystupovat. V té době se o závislosti na lécích příliš nevědělo, a podle Thompson si Elvis opravdu myslel, že mu pomáhají.

Prášky se na něm začaly podepisovat už začátkem roku 1973, v roce, kdy se rozvedl s Priscillou Presley. Tři dny byl v kómatu v hotelovém pokoji po předávkování barbituráty. Bylo to podruhé, co se v tom roce předávkoval.

Na začátku léta 1977 prakticky zkolaboval, skončil upoutaný na lůžko a musely o něj pečovat zdravotní sestry. Byl obézní a velmi nemocný, vážil skoro 159 kilo.

Poznáte klučinu v klobouku? Dvojče mu zemřelo při porodu, manželku poznal v pubertě a ve 42 letech ho našli mrtvého v koupelně

Později vyšlo najevo, že jeho srdce oteklo na dvojnásobek běžné velikosti a byl v pokročilém stadiu kardiovaskulární choroby. Ačkoliv nikdy nekouřil, jeho plíce byly plné emfyzému, což mu téměř znemožňovalo dýchat. Nejhůře na tom ovšem bylo jeho střevo, které mělo téměř dvojnásobnou délku a obsahovalo stolici nashromážděnou za čtyři měsíce.

Presley zkolaboval ve své koupelně a spadl z toalety. Dle pitvy byla příčinou smrti zástava srdce, nikoliv drogy. Je ale více než jasné, že ty svou roli sehrály. 

Kristýna Bílková , Super.cz


Časová osa článků