Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. Profimedia.cz

Další oblíbená tradice, kterou bude muset královna oželet: Vstup do nového roku proběhne bez her i příbuzných

Královna Alžběta II. (94) a princ Philip nemohli kvůli pandemii koronaviru pořádat tradiční štědrovečerní večeři pro celou rodinu a vypadá to, že se musí vzdát i společné oslavy příchodu nového roku.

Za normálních okolností by se z Windsoru přesunuli na venkov do Sandringhamu, ale kvůli opatřením vlády to nejspíš nepůjde. Alžběta tak bude muset oželet svou oblíbenou silvestrovskou tradici “předpovídání budoucnosti“.

Před 68 lety poprvé přednesla vánoční projev v televizi: Jak si královna Alžběta vedla a jakou chybu málem udělala produkce?

Na silvestra hrává královna s rodinou tzv. “lucky dip“. Sluha přinese nádobu s pilinami, která obsahuje také kartičky s předpovědí na příští rok.

„Každý člen královské rodiny si vytáhne kartičku, a pokud předpověď není příliš příznivá, na vině je nebohý sluha,“ píše ve své knize At Home with the Queen Brian Hoey.

Předpovědi sepisuje vždy někdo z domu a královna s manželem je schvalují. Každý z rodiny čte svou předpověď nahlas před ostatními. Většinou jsou vtipné a rodina je bere s humorem.

Další tradicí je, že královna nechává v Sandringhamu vánoční výzdobu až do Tří králů a nedovolí ji sundat, dokud sídlo neopustí.

Královna s dětmi i Diana s vykuleným Williamem: Takhle vypadaly vánoční fotografie královské rodiny v průběhu let

Posledním zvykem, na nějž kvůli covidu-19 letos nejspíš nedojde, je, že jako první, kdo na silvestra po půlnoci vstoupí do domu, musí být tmavovlasý muž s pytlem uhlí, aby přinesl do domu štěstí.

O jeden zvyk se ale královna připravit nenechá, a sice v půlnoci odzvoní příchod nového roku zvonem. 

Kristýna Janoušková , Super.cz


Časová osa článků