Ladislav Mrkvička ve filmu Staříci

Ladislav Mrkvička ve filmu Staříci Foto: CinemArt

Poslední filmová role Ladislava Mrkvičky (✝81). Herecký bard za ni dostal Českého lva

Ladislav Mrkvička (✝81), který v neděli náhle zemřel, si naposledy zahrál ve filmu Staříci. V tandemu s Jiřím Schmitzerem ztvárnili bývalé politické vězně v seniorském věku, kteří chtějí vypátrat a zabít komunistického prokurátora z padesátých let, jenž nebyl za své činy nikdy potrestán.

Snímek Martina Duška a Ondřeje Provazníka slavil úspěch. Mrkvička i Schmitzer za své role získali Českého lva. Mrkvička se potýkal s Parkinsonovou chorobou a zdravotní problémy mu roku 2019 znemožnily účast na uvedení filmu na Karlovarském filmovém festivalu.

Zemřel herec Ladislav Mrkvička. Bylo mu 81 let

Další uvedení snímku si ale ujít nenechal a nechyběl ani na slavnostním předávání Thálií, kde mu byla udělena cena za celoživotní dílo v oboru činohra. A tam si ze své nemoci uměl udělat legraci. „Mám strašnou trému a mám Parkinsona,“ zahájil tehdy svou děkovnou řeč a dočkal se zasloužených ovací.

Nemocný Ladislav Mrkvička po dlouhé době ve společnosti: Takhle dojemně ho vítali na premiéře jeho posledního filmu

Mrkvička byl od roku 1977 do roku 1990 členem souboru Divadla Na zábradlí. Poté působil na prknech činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky charakterních i komických rolí. Diváci si ho pamatují také z filmů a seriálů Hotel pro cizince, Romeo, Julie a tma, Atentát, Dostih, Panoptikum města pražského, Třicet případů majora Zemana, Dobrá Voda, Dobrodružství kriminalistiky či nověji Policie Modrava. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků