Ladislav Pešek

Ladislav Pešek Foto: reprofoto Obušku, z pytle ven!

Co nevíte o pohádce Obušku, z pytle ven? Filmový oslík měl choutky a splašil nebohého koně, který se napíchl na tyč

K vánoční televizní klasice patří i pohádka Obušku, z pytle ven!, kterou máme všichni rádi, protože v ní dobro zvítězí nad zlem, což se v reálném životě bohužel moc často nestává. Byla natočena na motivy Erbenovy pohádky Kouzelné dary, a pokud si na první dobrou nevybavujete, o co přesně v ní jde, nabízíme krátké připomenutí.

Na hrubý pytel hrubá záplata

Hlavním hrdinou je chudý potulný muzikant (Ladislav Pešek, ✝79), který má srdce ze zlata, ale na svou dobrotu tvrdě doplatí. Kouzelný stařeček (František Smolík, ✝81), se kterým se tento laskavý chlapík rozdělil o poslední kousek chleba, mu za odměnu věnoval zázračný ubrousek a „zlatonosného“ oslíka.

Průšvihář Čuřil z filmu Škola základ života: Miloval jinou, ale vzal si bláznivou fanynku, která mu hrozila sebevraždou

Jenže nebohý muzikant se z darů dlouho neradoval – o oba ho okradl chamtivý hospodský (Josef Beyvl, ✝72). A protože jsme v pohádce, přijde na řadu další kouzelný dar. Tentokrát je to obušek, který lakotného krčmáře po zásluze potrestá.

Z krátkého filmu celovečerák

Zajímavé je, že film, který v roce 1955 natočil režisér Jaromír Pleskot (✝87), měl mít původně jen půlhodinovou stopáž. Snímek se ale nakonec protáhl na 70 minut. Režisér přitom žádné nové scény nevymyslel, jen ty existující o něco protáhl.

Příliš přísná spravedlnost?

Nejdříve měl být obušek malý a chytrý trpaslík. Nakonec se od tohoto záměru ustoupilo a animátor Karel Mann vytvořil obušek, jak ho známe.

Znáte pikantnosti ze Tří oříšků? Popelku neměla hrát Šafránková, macecha všechny vypekla a Doře ošklivka nevadila

Scénu, ve které prohání a trestá proradného šejdíře, si všichni náležitě užíváme a lebedíme si, že mizera dostal konečně co proto. Jenže dobová kritika s ní měla problém – novináři zmiňovali, že je příliš naturalistická a krutá. Mimochodem, obušek se objeví až v 57. minutě filmu.

Bez hvězdných manýrů

Nejspíš si také vybavíte scénu, ve které hlavní hrdina spadne do potoka. Točila se pětkrát a Ladislav Pešek si z ní odnesl pořádnou rýmu. Točilo se na Vysočině v okolí Sněžného, Samotína a Krátké, kde štáb pobyl přibližně tři měsíce.

Místní děti, které přišly s filmaři do styku, vzpomínaly, že Ladislav Pešek – tehdy velká hvězda Národního divadla - byl nesmírně milý i mimo natáčecí plac. Dětem dokonce kupoval v cukrárně ve Sněžném bonbóny.

Problémový láskychtivý osel

Ve Sněžném došlo i k jedné velké nepříjemnosti. Filmový osel byl uvázaný v kůlně, v jejíž blízkosti byl ustájený pár koní. A to bylo špatně. Osla totiž jednou v noci přemohly choutky, utrhl se a běžel ke kobylce. Druhý kůň se kvůli tomu splašil, a když se vzepjal, napíchl se na železnou tyč. Utrpěl natolik vážné zranění, že musel být druhý den utracen.

Tohle herecké manželství trvalo neuvěřitelných 51 let: Žena slavného českého barda zemřela pár měsíců po něm

Hlavní hrdina si na cestách prozpěvuje „Já s písničkou jdu jako ptáček“. Jeho popěvek už dávno zlidověl, stejně jako hláška „vzduch omaštěný větrem“. V hospodě zase zpívá „Je to chůze po tom světě - kam se noha šine: sotva přejdeš jedny hory, hned se najdou jiné…“ V tomto případě jde o Čelakovského báseň Pocestný. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků