Svět se mění a móda s ním. Super.cz

Pandemie zasáhla i módní průmysl. Známá návrhářka šije oblečení online

Stejně jako lidé ze showbyznysu přišli o zakázky, podepsala se pandemie koronaviru negativně také na módním průmyslu. Například Natali Ruden (51) musela zrušit několik přehlídek včetně velké módní show plánované na konec roku, odpadly jí zakázky na festivaly a společenské akce, měla zavřený butik a nemohla se stýkat se svými klienty.

Ruden měla také expandovat do zahraničí, chystala se vstoupit na trh ve Vídni a v Monaku plánovala otevřít vlastní butik. „Všechno se teď zastavilo," řekla Super.cz drobná energická blondýnka.

Obléká do svých modelů královny krásy i celebrity: Obří dekolty nyní Ruden vyměnila za tradiční čínské šaty

Česká návrhářka s ukrajinskými kořeny byla nucena přizpůsobit se současné situaci. „Nedovedu si představit, že bych musela skončit, bez módy mě totiž život nebaví,“ nechala se slyšet Ruden, která využila pauzu k tomu, aby vymyslela, jak jít dál. „Mohla jsem se zamyslet nad tím, co dělám, jak se mění životní styl, jaké jsou lidské potřeby.“

Tentokrát jako modelka: Známá návrhářka pózovala v sexy přiléhavých kožených kalhotách a ukázala i hluboký výstřih

Jelikož musela na základě vládních nařízení zavřít salon, byla nucena přijít na jiný přístup k zákazníkům.

„S klienty pracujeme individuálně, každému posíláme katalogy modelů v jejich velikosti,“ říká návrhářka, která dnes navrhuje kousky, jež jsou mnohem víc kombinovatelné. Změnila se i samotná tvorba oblečení. Natali začala se svými krejčovými z ateliéru komunikovat online. „Něco se povedlo, něco ne. Je to totiž úplně nový způsob práce. Myslím, že nás to posune, budeme například moct vyrábět v zahraničí. To nás posune,“ říká designérka Natali Ruden. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků