Miloš Kopecký ve filmu Prodloužený čas

Miloš Kopecký ve filmu Prodloužený čas Foto: Národní filmový archiv

Krutá hříčka osudu. Legendární herec (✝73) onemocněl stejnou chorobou jako o pět let dříve jeho filmová postava

Romantické drama Prodloužený čas, které v roce 1984 natočil režisér Jaromil Jireš, se na obrazovkách příliš často neobjevuje. Je to docela s podivem, protože na Česko-Slovenské filmové databázi je hodnoceno 74 %, což ho řadí mezi snímky, které podle uživatelů rozhodně stojí za zhlédnutí. Příležitost diváci budou mít 6. října na Televizi Seznam, tak si ji nenechte ujít.

Skvělé je i herecké obsazení. Titulní role stárnoucího profesora kunsthistorie Karla Svozila se neopakovatelným způsobem zhostil Miloš Kopecký, jeho mladou milenku Alenu ztvárnila krásná Táňa Fischerová a v dalších rolích se můžete těšit například na Petra Čepka (onkolog Antoš) či Otu Sklenčku (internista Fořt).

Konečná diagnóza

Hlavní hrdina snímku se pokouší zvládnout nepříjemnou diagnózu – rakovinu žaludku. Blízkost smrti ho zpočátku srazí na kolena, a chvíli dokonce uvažuje o sebevraždě. Pak ale svůj postoj přehodnotí a chmurné myšlenky zahání horečnou aktivitou, s níž se maximálně snaží využít čas, který mu zbývá. Dokončí práci, kterou odkládal, a řeší konflikty, kterým se dříve vyhýbal. Takže dopíše knihu, ožení se s Alenou a otevřeně vystoupí proti svému nadřízenému. Náhoda však celou situaci radikálně změní…

Osudové ráně čelil i Kopecký

V hlavní roli se objevil populární Miloš Kopecký. Krutá náhoda tomu chtěla, že o pět let později mu lékaři oznámili stejnou diagnózu, jakou měla jeho filmová postava - i herce postihla rakovina žaludku. V roce 1989 mu kvůli nádoru většinu tohoto orgánu odebrali a on i s jeho zbytkem dokázal ještě hrát a bavit lidi skoro sedm let. Jak známo, Kopeckého po celý život provázely těžké deprese, a když mu bylo nejhůř, ani nevstával z postele a celé dny proležel. Uvažoval prý mnohokrát i o sebevraždě a často o sobě říkal, že je spíš srab než hrdina. Ale se zákeřnou rakovinou bojoval velice statečně.

Bonviván a svůdník Miloš Kopecký (✝73) miloval ženy: Nejdéle vydržel s baletkou

Válka na place

Jeho filmová postava stárnoucího profesora měla mladou milenku, což bylo naturelu Miloše Kopeckého velice blízké. Herec ženy miloval a celý život si užíval jejich přízně. Slečny a paní okouzloval hlavně svou inteligencí, humorem a sečtělostí. „Kolem něj neprošla jediná trošku hezká ženská, aby si jí nevšiml…,“ řekla o něm jedna z mnoha jeho přítelkyň, režisérka Věra Chytilová.

Nicméně ze spolupráce s Táňou Fischerovou prý vůbec nadšený nebyl. Údajně spolu půlku filmu „válčili“ a režisér Jireš z toho měl celou dobu nervy na pochodu.

Zapůjčené čtyři stěny

Důležitou roli sehrál ve filmu i byt profesora Svozila. Filmaři měli to štěstí, že dostali k dispozici překrásný interiér. V Česko-Slovenské filmové databázi uvádějí, že svůj byt na pražském vltavském nábřeží, jehož součástí je i obsáhlá knihovna, jim pro potřeby natáčení zapůjčila historička umění Eliška Fučíková. 


Časová osa článků