Karel Fiala

Karel Fiala Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Karel Fiala (✝95) jako legendární Limonádový Joe. Kdo ho měl původně hrát a jakou hlášku si půjčil Schwarzenegger?

O víkendu odešel do hereckého nebe Karel Fiala známý především z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Poslední roky herec strávil v léčebně dlouhodobě nemocných v Praze. Fiala se dožil požehnaného věku 95 let. A protože v titulní roli bláznivé komedie o kovbojovi a mstiteli bezpráví, který potírá zlo a šíří abstinenci v arizonském Stetson City, se Fiala coby Limonádový Joe proslavil, připomeňme si perličky z natáčení tohoto vynikajícího filmu.

Limonádového Joea měl původně ztvárnit Jiří Kodet (✝67), ale režisér Oldřich Lipský (✝62) se nakonec rozhodl pro Fialu. Pěvecká hvězda karlínské operety totiž lépe splňovala jeho představy, jak by měl správný westernový milovník vypadat. V této souvislosti stojí za zmínku, že režisér dostal na Fialu doporučení od Kodetovy matky Jiřiny Steimarové (✝91).

Jak chutnala Kolaloka

Asi nepřekvapí, že v rodině vznětlivého Kodeta kvůli tomu panovalo dusno, zatímco Fialovi se díky Limonádovému Joeovi změnil život o 180 stupňů. Kultovní role mu ale nepřinesla jen samá pozitiva. Coby tenor se musel například smířit s tím, že ve filmu přenechá své pěvecké party Karlu Gottovi (✝80).

V jednom rozhovoru Fiala také zmínil, že se nálepky „Limonádníka“ už nikdy nezbavil a ani filmaři ho příliš nevyhledávali. Naštěstí ale neměl nouzi o divadelní a pěvecké role.
Na slavnou Kolaloku vzpomínal herec nerad – byla to prý nasládlá břečka. Když ji poprvé ochutnal Vladimír Menšík (✝58), který hrál ve filmu barmana, zařval: „Fuj!“ a nápoj vyhodil z okna.

Kominík se zlatem v hrdle

Karel Fiala, který je vyučeným kominíkem, se k divadlu dostal vlastně velkou náhodou. Při práci na střechách si vždycky rád zpíval, a když ho při tom poslouchal profesor z hudební školy, doporučil mu, ať se přihlásí na konzervatoř.

Láska jim kvete už 50 let: Limonádový Joe se s manželkou stále škádlí jako čerstvě zamilovaný páreček

Talentovaný kominík ho poslechl. U zkoušky zazpíval árii Lukáše z Hubičky a uspěl. Pak přijal angažmá od tehdejšího šéfa Hudebního divadla v Karlíně Oldřicha Nového (✝83) a své domovské scéně zůstal věrný až do začátku 90. let.

Inspirace pro Schwarzeneggera?

A dvě perličky na závěr: Limonádový Joe se líbil i ve světě. Představitel zlého pistolníka Franka z kultovního Tenkrát na Západě Henry Fonda (✝77) se při jeho sledování tak chechtal, až spadl ze židle. A hláškou hlavního hrdiny „Já se vrátím…“ se prý nechal inspirovat i Arnold Schwarzenegger, který ji použil v Terminátorovi. 

Anna Veškrnová , Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků